8.1 C
Skopje
27.10.2020 - 1:11

Ознака: случаи

Вкупната бројка на заразени со ковид-19 во Македонија надмина 9.000

Досега во Македонија се направени вкупно 84.916 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.026, бројката...

Србија има нов начин на броење на излекуваните, за еден ден...

Бројот на излекувани од коронавирус во Србија се зголеми за нешто над 4.000 за само еден ден, што предизвика многу сомнежи, јавувaат српските медиуми. Заменик-директорката...

За првпат од 9 март во Хрватска нема новозаразени од коронавирус

Во последните 24 часа, во Хрватска не се регистрирани нови случаи на инфекција со коронавирус. Ова е прв пат од 9 март да нема...

Бројот на разводи во пораст кај двојките во карантин поради коронавирусот

Барањата за развод вртоглаво се зголемуваат кај паровите во карантин поради коронавирусот и кај двојките под финансиски стрес, тврдат врвните адвокати за бракоразводни парници...

Дескоска: Местењето судски пресуди и обвиненија да остане зад нас

Денеска во Врховниот суд се одржа Свечената церемонија по повод доделувањето на уверенијата на VI генерација завршени кандидати за судии и јавни обвинители во...

Нови рочишта за случаите „Таргет-Тврдина“, „Тарифа“, „Топлик“ и „Триста“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство, „Таргет-Тврдина“, „Тарифа“, „Топлик“, и повторена постапка за...

Седум нови случаи на заразени од морбили

Во Институтот за јавно здравје вчера се пријавени седум нови сомнителни случаи на заразени лица со морбили. За сите нив се добиени материјали, по...