15.7 C
Skopje
20.6.2019 - 5:37

Ознака: словенија

Словенечки искуства за поголемо искористување на средствата од ИПАРД

Македонија до 2020 година има на располагање вкупно 80 милиони евра за земјоделството, од кои 60 милиони европски пари и 20 милиони домашна поддршка Oпштините...

Се зголемува бројот на презадолжени граѓани во Словенија

Бројот на презадолжени граѓани на кои им се закануваат извршители и блокирање на сметките во Словенија се зголемува секоја година, а меѓу нив не...

Естрадни ѕвезди, пејачи, актери и кошаркари во трка за словенечкиот парламент

Повеќе словенечки спортски и естрадни ѕвезди се кандидираат за влез во новиот словенечки парламент на изборите што треба да се одржат на почетокот на...

Ленертс: Словенија и Хрватска можат да тужат, но со заеднички договор

Претседателот на Европскиот суд на правдата Коен Ленертс, по повод писмото на Словенија до Европската комисија, во кое Љубљана најави тужба против Хрватска во...

Македонија и Словенија имаат голем потенцијал за економска соработка

Бањскиот туризам во Словенија учествува со дури 40 отсто во вкупните приходи од туризам и нагласи дека словенечки компании се заинтересирани за инвестирање во...

Иванов-Церар: Идните напори треба да бидат насочени кон економската соработка

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска го прими претседателот на Владата на Република Словенија Миро Церар, кој престојува во официјална посета на Република Македонија, со...

Словенија бара 5.000 сезонски работници од земјите во регионот

Словенечките туристички работници во пресрет на туристичката сезона имаат потреба од 5.000 работници од земјите од регионот. Вработување на странски готвачи, келнери и слични занимања...

Церар очекува Македонија да добие позитивна препорака за почеток на преговорите...

Словенија ја поддржува Македонија за евроатлантските интеграции. Земјата напредува на планот на реформите и очекувам да добие позитивна препорака за почеток на пристапните преговори...

САД: Словенија да одлучи меѓу вредностите на Западот и рускиот модел

Американскиот амбасадор во Словенија Брент Хартли, во разговор за љубљанскиот неделник Репортер, изрази зачуденост од благите реакции на Словенија на нападот со нервен гас...