27.3 C
Skopje
24.6.2019 - 16:05

Ознака: словенија

Словенечкиот претседател Пахор во посета на Албанија

На покана на албанскиот претседател Илир Мета, попладнево во Тирана ќе допатува претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, пренесува МИА. Со сите државнички почести ќе...

Заев се сретна со словенечкиот министер за внатрешни работи Поклукар

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со словенечкиот министер за внатрешни работи Боштајн Поклукар. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев упатил благодарност до...

Одлична соработка на министерствата за внатрешни работи на Македонија и Словенија

Високо ниво на билатералните односи меѓу министерствата за внатрешни работи на Македонија и Словенија, но генерално и меѓу двете држави беше констатирано денеска на...

Промовирана книгата „Мартин Крпан – дипломат и воин“ од амбасадорот Милан...

Книгата „Мартин Крпан - дипломат и воин“ од проф. Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Словенија во Македонија, беше промовирана завчеравечер во мултимедијалниот културен центар...

Одбојкарите ќе имаат тримесечни подготовки за ЕП

Планирано е репрезентативците од крајот на мај еден месец да тренираат во Скопје, а по тринеделната пауза, од средината на јули до ЕП во...

Унгарија, Словачка, Словенија и Хрватска ќе формираат регионална команда на НАТО

Министрите за одбрана на Унгарија, Словачка, Словенија и Хрватска на маргините на министерскиот состанок на НАТО во Брисел, потпишаа Писмо за намери за создавање...

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за НАТО

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде...

Џафери во официјална посета на Словенија

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од утре до 12 февруари 2019 година ќе биде во официјална посета на Република Словенија. Во состав...

Три деца повредени при пад на минибус во провалија во Словенија

Три деца се повредени денеска откако минибус со девет патници падна во провалија во близина на словенечкиот град Нова Горица. По несреќата, што се случила...

Изливање на реките во БиХ и Словенија

Во поголемиот дел на Словенија, поради силните врнежи и топењето на снегот, дојде до нагло зголемување на водостојот на реките и помалите водни текови,...