Ознака: словенија

Од Словенија и Турција ќе допатуваат 69 македонски државјани кои ќе...

Министерството за надворешни работи информира дека организирале враќање на 69 македонски државјани од Словенија и Турција, кои ќе бидат сместени во задолжителен карантин, согласно...

Петнаесет години затвор за оние кои намерно ја шират заразата во...

Во Словенија, каде над 250 лица се заразени со коронавирусот, се преземаат сериозни мерки за борба против инфекцијата, така што секој угостител, трговец или...

Словенија ja забрани продажбата на заштитна опрема

Словенечката влада воведе забрана на продажбата на заштитна опрема за да обезбеди доволно снабдување со маски за лице, санитарна и заштитна облека за здравствениот...

МНР бара од словенечкото и хрватското министерство нови конвои за враќање...

Во врска со застојот на македонските автопревозници на италијанско-словенечката граница, Министерството за надворешни работи (МНР) информира дека вчера се обезбеди конвој за одреден број...

Нагло порасна бројот на заболени со коронавирус во Словенија, потврден 181...

Вкупно 181 случај на заболени со коронавирус се потврдени попладнево во Словенија, што е за 40 повеќе од вчера. Податоците покажуваат дека 75 случаи има...

Во Словенија 25 лица заразени со коронавирус

Порасна бројот на заразени со коронавирус во Словенија со два нови случаи, со што вкупната бројка на заболени е 25 лица, потврди министерот за...

Потврден втор случај на коронавирус во Словенија

Вториот случај на коронавирус е потврден денес во Словенија, а станува збор за лице кое било во контакт со првозаболениот, рече министерот за здравство...

Словенија го стопира воведувањето на 5G технологија

Словенечката влада го стопираше воведувањето на 5G технологија, пренесуваат медиумите во регионот. Владата на Словенија ја симна од дневен ред Стратегијата на Регулаторната агенција за комуникациски...

На словенечката граница откриени 30 мигранти во запечатени вагони

Словенечката полиција открила 30 државјани на Ирак, Сирија, Иран и Авганистан скриени во запечатени вагони со глина во обид да влезат во земјата од...

Во Словенија јавните институции преземаат мерки на претпазливост

Јавните институции во Словенија почнаа со преземање мерки на претпазливост за заштита на персоналот од инфекција со коронавирус кога беа потврдени првите случаи на...