Ознака: словенија

Поплави на Халкидики, снег во Словенија

Есенски температури, обилни врнежи, град и поплави се последица на студениот бран што зафати дел од Европа, а кој се почувствува и на Балканот....

Падна снег на планина во Словенија

На планинскиот врв Кредарица во Словенија утрово падна снег. Иако календарски стаса летото, температурите на Балканскиот Полуостров се пониски од вообичаено за овој период...

Партијата на Јанша победи на изборите во Словенија

Опозициската конзервативна Словенечка демократска партија (СДС) на поранешниот премиер Јанез Јанша победи на вчерашните предвремени парламентарни избори во Словенија, јави ДПА. Како што соопшти словенечката...

Голема воена вежба во Словенија, учествуваат и војници на АРМ

Меѓународна воена вежба „јадрански удар“ ќе се одржи следната недела во Словенија, а во неа ќе учествуваат војници од 22 земји. Вежбата на повеќе воени...

Словенечки искуства за поголемо искористување на средствата од ИПАРД

Македонија до 2020 година има на располагање вкупно 80 милиони евра за земјоделството, од кои 60 милиони европски пари и 20 милиони домашна поддршка Oпштините...

Се зголемува бројот на презадолжени граѓани во Словенија

Бројот на презадолжени граѓани на кои им се закануваат извршители и блокирање на сметките во Словенија се зголемува секоја година, а меѓу нив не...

Естрадни ѕвезди, пејачи, актери и кошаркари во трка за словенечкиот парламент

Повеќе словенечки спортски и естрадни ѕвезди се кандидираат за влез во новиот словенечки парламент на изборите што треба да се одржат на почетокот на...

Ленертс: Словенија и Хрватска можат да тужат, но со заеднички договор

Претседателот на Европскиот суд на правдата Коен Ленертс, по повод писмото на Словенија до Европската комисија, во кое Љубљана најави тужба против Хрватска во...

Македонија и Словенија имаат голем потенцијал за економска соработка

Бањскиот туризам во Словенија учествува со дури 40 отсто во вкупните приходи од туризам и нагласи дека словенечки компании се заинтересирани за инвестирање во...

Иванов-Церар: Идните напори треба да бидат насочени кон економската соработка

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска го прими претседателот на Владата на Република Словенија Миро Церар, кој престојува во официјална посета на Република Македонија, со...