Ознака: словенија

Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432...

Родниот град на Меланија Трамп се надева дека ќе ја задржи...

Тортата „Меланија“ зазема почесно место во излогот на слаткарницата на хотел во родниот град Севница во Словенија. Бранови на бело и златно чоколадо доминираат...

Поради ширење на епидемијата продолжува вонредната состојба

СЛОВЕНИЈА Словенија ја продолжи состојбата на прогласена епидемија за еден месец, односно до 17 декември. Одлуката ќе стапи во сила денеска, еден месец по прогласувањето...

Од надежите на Словенија полагани во Трамп остана само љубовта на...

Додека словенечкиот премиер Јанез Јанша останува цврсто на страната на Доналд Трамп, може да се каже дека имаше одредена блискост помеѓу двете држави во...

Во Словенија карантин и рекорден број на смртни случаи за еден...

Во Словенија, во последните 24 часа беа потврдени 1.731 нови случаи на заразени со коронавирус од 6.657 тестови, а починаа 41 лице, најмногу досега...

Словенија очекува да почне со вакцинација против ковид-19 на крајот на...

Првите количини на вакцината против ковид-19 од најперспективните производители со кои Европската комисија се договараше за сите членки на ЕУ, во Словенија би можеле...

Не е изненадување што Јанез Јанша застана на страната на Трамп

Премиерот на Словенија Јанез Јанша преку Твитер го прогласи Доналд Трамп за победник на американските претседателски избори на 4 ноември, пишувајќи „јасно е дека...

Во Словенија 1.796 новозаболени со ковид-19 и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни лица во однос на...

Во Словенија 1.798 нови случаи на коронавирус и рекорден број на...

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 1.798 нови случаи на коронавирус од 6.368 тестови, а 23 лица починаа, објави словенечката влада. Според новите...

Словенија ги заострува мерките, се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење надвор од општинината во...