Ознака: словенија

Скопје е далеку од солидна велосипедска мрежа

Општината Руше во Словенија го изгради првиот автопат за велосипедисти, долг 15 километри, а некои наши општини како Кисела Вода, Чаир, Бутел и Ѓорче...

Гром усмрти маж во Словенија

Во невремето кое го зафати подрачјето на Копар во Словенија загина 71-годишен маж, пренесуваат словенските медиуми. Како што пренесува порталот „24ур.ком“, во местото Бониних во...

Само 40 лица годинава добиле азил во Словенија

Во првата половина од годинава во Словенија се откриени и приведени 5.300 мигранти. Од нив, 1.802 побарале азил, а само на 40 им е...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Словенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Словенија. Пендаровски, денеска во Љубљана, ќе биде примен со високи државни и воени...

Убавината на Меланија Трамп не може да се отслика со моторна...

Првата дама на САД, Меланија Трамп, доби дрвена статуа во близината на градот од кој потекнува, Севница, Словенија. Статуата, висока 2,7 метри, е направена...

Италија на границата со Словенија ќе постави жичена ограда

Словенија, која долж границата со Хрватска има поставено жичени бариери и огради под изговор за борба против илегалната миграција, бурно реагира на соопштението на...

Австрија и Словенија се за проширувањето на ЕУ да продолжи

Претседателите на Австрија и Словенија, Александер ван дер Белен и Борут Пахор, денеска изразија поддршка за продолжување на процесот на проширување на ЕУ и...

Финансиските истраги – тема на работна посета во Врховното државно обвинителство...

Делегација предводена од Јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, од 4 до 7 јуни престојуваше во работна посета на Република Словенија . Целта на...

Цел живот ја промовирам македонската музика

Петер Барбарич, музички новинар од Словенија Во 1990-тите, Барбарич организираше концерти на „Мизар“, „Падот на Византија“ и „Анастасија“ во Љубљана и во Загреб, а подоцна...

Што доби Словенија со влезот во ЕУ?

Словенечката амбасада во Загреб на својата фејсбук-страница објави интересни податоци по повод 15-годишнината од влезот на Словенија во Европската Унија. Преку презентираните бројки може...