20.1 C
Skopje
15.9.2019 - 20:53

Ознака: словенија

Астронаути се обучуваат за вселенските мисии во пештерите на Словенија

Астронаути од пет вселенски агенции деновиве се обучуваат во пештерите на Словенија за вселенските мисии во рамки на програмата КАВЕС на Европската вселенска агенција. Астронаутите...

Одбојкарскиот сон стана јаве, Македонија дебитира на ЕП

Македонија попладнево во Љубљана (17.30 часот) со натпреварот против Финска ги почнува натпреварите во групата Ц на ЕП 2019, во која се уште Русија,...

Петар Андоновски учесник на фестивалот „Виленица“

Македонскиот писател Петар Андоновски учествува на Интернационалниот книжевен фестивал „Виленица“ во Словенија. Темата на неговото годинешно, 34. издание е „Его и фабула“, а во фокус на...

Чавушоглу против доделувањето посебен статус на Турција во Европската Унија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу не се согласува со словенечкиот претседател Борут Пахор, кој побара доделување „посебен статус“ на Турција во Европската...

Силно невреме ги зафати Словенија и Хрватска

Силно невреме ги погоди денеска Словенија и Хрватска. Откако бурата ја зафати Словенија каде што силниот ветер корнеше покриви, студениот бран стигна и во Хрватска,...

По „Дрвената Меланија“, дрвена статуа во Словенија доби и Доналд Трамп

По подигнатата дрвена статуа на Меланија Трамп во нејзината родна земја Словенија, овојпат дрвена статуа доби и нејзиниот сопруг, претседателот на Соединетите американски држави,...

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 отсто пониска од просечната нето плата во мај. Просечната...

Димковски: Воведувањето на нови технологии е клучно за модерно и конкурентно...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, од денеска во следните два дена е во официјална посета на Република Словенија. Во рамки на...

Туристка касната при обид да фати поскок, мислела дека во Словенија...

Странска државјанка која престојувала во Словенија била касната од поскок, змија отровница, во моменти кога се обидела да ја фати змијата. Инцидентот се случил додека...

Скопје е далеку од солидна велосипедска мрежа

Општината Руше во Словенија го изгради првиот автопат за велосипедисти, долг 15 километри, а некои наши општини како Кисела Вода, Чаир, Бутел и Ѓорче...