11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 17:31

Ознака: словенија

Демонстранти во Словенија светеа со ласер во полициски хеликоптер, оштетен видот...

Екипажот на полициски хеликоптер кој вчера ги контролираше демонстрациите против владата над центарот на Љубљана беше загрозен од ласер насочен кон него од еден...

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан...

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора на Словенија. Обвинетата докторка на новинарите им...

Протести во Љубљана против задолжителната вакцинација – полицијата употреби водени топови

Во центарот на Љубљана се уште се одржуваат протести против задолжителната вакцинација против ковид-19 и сертификатите. Трета среда по ред, илјадници луѓе незадоволни од владиното...

Џафери на состанок со претседатели на парламенти на земјите од Западен...

Состанок на претседателите на парламенти од Западен Балкан се одржа денеска во Брдо при Крањ, во рамки на парламентарната димензија на словенечкото претседателство со...

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да се вакцинираат против Ковид-19....

Протести против ковид-мерките во Љубљана

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се собраа на плоштадот Република...

Во Словенија без сертификат не може да се наточи ниту бензин

Првиот ден од примената на построги анти-ковид мерки во Словенија поминува со одделни протести од невакцинираните, но без инциденти, а најголемо незадоволство има кај...

Вработените во словенечката јавната администрација мораат да се вакцинираат

Вработените во државната администрација во Словенија ќе треба да се вакцинираат или да достават потврда дека го прележале коронавирусот, бидејќи во спротивно нема да...

Словенија подготвена да понуди помош по трагедијата во Тетово

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со словенечкиот колега Борут Пахор. - Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на граѓаните...

Во Словенија од денеска се забранети пластични производи за еднократна употреба

Во Словенија од денеска со владина уредба се забрани употребата на повеќето пластични производи за еднократна употреба. Производите ќе бидат забранети со регулативи поддржани пред...