1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 12:37

Ознака: Словачка

Македонија со изменет состав отпатува за Дебрецин

Македонија на ЕП отпатува без голманите Никола Митревски и Марко Кизиќ, левото крило Гоце Ојлески и левиот бек Михајло Младеновиќ, по што селекторот Лазаров...

Македонија комплетна на тест-дуелите со Израел

РАКОМЕТАРИТЕ ГИ ПРОДОЛЖУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА НАСТАП НА ЕП 2022 Во СЦ „Борис Трајковски“ покрај уигрување на техничко-тактички варијанти и анализа на противниците во групата, црвено-жолтите...

Словачка ќе дава по 300 евра за тие што ќе примат...

Словачка ќе обезбеди финансиски стимулации за лицата над 60 години кои ќе се вакцинираат против коронавирус или ќе примат т.н. бустер доза, за да...

Словачка од утре се затвора поради коронавирусот

Словачката Влада одлучи од утре земјата да е затворена во следните две недели поради зголемениот број на новозаразени лица со ковид-19. – Од четврток, 25...

Османи официјално ја отвори македонската амбасада во Словачка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Братислава официјално ја отвори македонската амбасада во Словачка, во присуство на својот колега, шефот на словачката...

Османи во Братислава ја отвара новата Амбасада на Република Македонија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе престојува во работна посета на Словачка по повод официјалното отворање на Амбасадата на Република Македонија во...

Словачка стана втора земја-членка на ЕУ која ја одобри руската вакцина...

Словачка денеска ја одобри употребата на руската вакцина „Спутник в“ против коронавирусот и со тоа стана втора членка на ЕУ, по Унгарија, што го...

Словачка протерува руски дипломати поради Чешка

Тројца вработени во руската амбасада во Братислава треба да ја напуштат Словачка во рок од една недела. - Во согласност со моментната геополитичка состојба, како...

Тајниот лет за вакцини доведе до прва оставка на светски лидер...

Кон крајот на февруари, словачки воен авион сред ноќ полета кон Москва. Кога следниот ден се врати во Кошице, беше пречекан од страна на...

Словачка забрани напуштање на земјата за празниците

Владата во Словачка забрани напуштање на земјата поради празниците со цел да се забави пандемијата на коронавирусите, објавија словачките медиуми . Владата соопшти дека патувањата...