Ознака: слобода

„Реквием за војната“ од Бенџамин Бритн ќе се изведе во Соброниот...

Концертот насловен „Слобода“ со кој оркестарот на Филхармонија ќе го заокружи официјалниот дел од програмата на концертната сезона „Филхармонија во движење“, ќе се одржи...

„Слободата е секогаш и само слободата на оној што мисли...

Зошто беше испоганет Денот на слободата на медиумите за нечии ситни политички поени? Во вторникот, на 3 мај, се случи еден срамен настан. Здружението...

Од архивите на софискиот печат: Уште во почетокот на 20 век,...

Во почетокот на 20 век, во Бугарија се печатеа голем број весници и списанија што се занимаваа со македонското прашање и револуционерната борба на...

Орце Камчев излегува од притвор, прифатена гаранцијата од над 11 милиони...

По неполни десет месеци во притвор, Орце Камчев излегува од затворот „Скопје“ во Шутка. Кривичниот совет на Апелација одлучи да ја прифати гаранцијата од...

Мијалков вечерва излезе од затвор

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, предмалку излезе од истражниот затвор во Шуто Оризари. Тој од вечерва е на слобода откако апелација денеска му го...

Приведен прилепчанец, затекнат при кражба од возило

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38) од Прилеп, затоа што...

Трајна слобода, вечно варвари

Пред години, одам по полноќ на улица. Ме запираат двајца џандари. Каде вака? Кај неа. Кај неа? А ха, ми се јави, ме повика...

Нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена евакуација на населението

Дошло до силна експлозија во кругот на фабриката „Слобода“ во Чачак, а вечерва биле почувствувани и неколку послаби детонации, објави РТС. Тројца работници се полесно...

Нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак

Синоќа се случила уште една експлозија и пожар во фабриката за наменска индустрија „Слобода“ во Чачак, јавуваат медиумите во регионот. Според нивните извештаи утрово се...

Протест за слобода на осудените за упадот во Собранието

По повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година, македонски организации од Европа, Канада, САД и Австралија денеска во...