Ознака: слобода

Приведен прилепчанец, затекнат при кражба од возило

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38) од Прилеп, затоа што...

Трајна слобода, вечно варвари

Пред години, одам по полноќ на улица. Ме запираат двајца џандари. Каде вака? Кај неа. Кај неа? А ха, ми се јави, ме повика...

Нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена евакуација на населението

Дошло до силна експлозија во кругот на фабриката „Слобода“ во Чачак, а вечерва биле почувствувани и неколку послаби детонации, објави РТС. Тројца работници се полесно...

Нова експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак

Синоќа се случила уште една експлозија и пожар во фабриката за наменска индустрија „Слобода“ во Чачак, јавуваат медиумите во регионот. Според нивните извештаи утрово се...

Протест за слобода на осудените за упадот во Собранието

По повод годишнината од настаните во Собранието на Македонија на 27 април 2017 година, македонски организации од Европа, Канада, САД и Австралија денеска во...

Бранка Катиќ: Немаме толеранција, слободни медиуми, слобода на изразување…

Годинашна ѕвезда на фестивалот е Бранка Катиќ, една од најхаризматичните актерки на бившите југословенски простори, која истакна дека верува дека треба да нѐ поврзува...

Како говорот на омраза ја убива слободата на говорот

Кога сте неспособен да се борите со идеи со оние со кои не се согласувате, природно е да казнувате. Да забранувате, да се заканувате....

„Слобода, социjлизам и секуларност“ – тема на КРИК

Со предавање на светски познатиот италијански теоретичар, филозоф и активист Франко Берарди-Бифо, вчера, почна годинешното петто издание на КРИК - фестивал на критичка култура...

Зоран Милески-Кичеец на слобода

Осудениот во случајот „Рекет“, Зоран Милески Кичеец, е ослободен од домашен притвор и одлуката за жалба на пресудата која ја има поднесено до повисокиот...

Слобода или смрт

Премногу несериозни ситуации во услови на навистина сериозна и голема закана. А кога сите тие се натискани на толку мал простор, навистина би можела...