5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 7:23

Ознака: Слобода на медиуми

„Репортери без граници“: Бавен напредок, закочени реформи

Денеска беше објавен годинешниот индекс на „Репортери без граници“, кој ја мери слободата на медиумите во државите во светот. Оваа година Македонија бележи скок...

Пакистан депортира новинар што ја критикувал слободата на медиумите

Пакистанските власти депортираа американски новинар во Вашингтон откако тој пристигнал на аеродромот во Лахоре за да ја претставува глобалната група за слобода на медиумите...

Демократиите мораат да ја заштитат слободата на медиумите

Полициските акции во повеќе медиумски организации кои се случија оваа недела во Австралија, предизвикаа големи негодувања во јавноста во земјата, но и на глобално...

ХРТ тужи свои вработени поради соопштение на Хрватското новинарско друштво

Хрватската радиотелевизија тужи свои вработени поради објавување соопштение на Хрватското новинарско друштво (ХНД), соопшти денеска претседателот на здружението Хрвоје Зовко, информира МИА. Тој на прес-конференција...

Американски медиуми започнаа кампања за слобода на печатот

Над 300 американски медиуми денеска започнаа кампања за слобода на печатот, како реакција на нападите врз новинарите од страна на претседателот на САД, Доналд...

Соумалаинен: Медиумите живнаа, но уште има критични прашања

Слободата на медиумите во Македонија пополека почнува да заживува, но сепак постојат уште многу критични прашања, вели амбасадорката на ОБСЕ во заминување Нина Соумалаинен. Тој...