21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:51

Ознака: слики

Кој ги препознава овие слики?

Во контејнер, поставен на паркинг во Германија, неодамна едно лице случајно пронашло две многу вредни масла на платно, стари 350 години. - Сликите се пронајдени...

Институтот за уметност во Чикаго сподели илјадници бесплатни слики

Дигиталната библиотека на уметничкиот институт содржи над 40.000 датотеки што може да се преземат бесплатно Институтот за уметност во Чикаго има колекција од над 300.000...

Изложбa на слики „Од градината на баба ми“

Изложбa на слики „Од градината на баба ми“, во рамките на одбележувањето на празникот на жената, Осми март, во НУУБ „Св. Климент Охридски” -...

Британски музеj им стави маски на своите слики

СВЕТОТ Е СЦЕНА Еден музеј во Велика Британија објави изменети верзии на некои од омилените ремек-дела од својата колекција, така што им стави маски на...

Не ставајте слики од децата на Фејсбук!

Според некои експерти, објавувањето фотографии од деца на социјалните мрежи до 2030 година ќе биде причина за две третини од измамите со кражби на...

Ентони Хопкинс компонираше валцер, а сега покажува каков сликар е

Легендарниот актер Ентони Хопкинс (82) додека е во изолација целосно и се посвети на уметноста, како на музичката, така и на ликовната. Пред неколку дена,...

Кооперација – платформа за споделување ставови, текстови и слики

Кооперација.мк (kooperacija.mk) е нова платформа за споделување на ставови, авторски текстови и слики. Идејата на Кооперација.мк е да им даде платформа на авторите, преку...

Најголема награда е кога некој ќе посака трајно да поседува мое...

Рубенс Корубин, сликар Секоја билка, секој цвет, во својот животен век сака да го развие својот потенцијал. И секоја индивидуа, семејство, секој град, секоја држава...

Владимир Георгиевски сѐ уште ги импресионира своите ученици

Сликите не се само декор, туку суштина, потсети меѓу другото на зборовите на починатиот сликар и професор, неговиот ученик, уметникот Никола Пијанманов Изложбата „Учителот и...

Ретрспективна изложба на прерано починатиот уметник Димитар Младеновски

Синоќа во галеријата на Домот накултурата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци беше организиран мултимдијален културен настан во чест на прерано починатиот ликовен уметник Димитар...