Ознака: слика

Анџелина Џоли ја продава сликата која Черчил му ја подарил на...

Поранешниот британски премиер Винстон Черчил бил страствен и продуктивен аматерски уметник кој насликал околу 500 слики. Негова слика која е дел од политичката и...

Фотографка од Глазгов слика минијатурни сцени со храна

Добро е познато дека уметниците ја црпат инспирација за своите дела насекаде околу нив, честопати во природата, од луѓето околу нив, но има и...

Менталитет – ментална слика (4)

(Скица за ментален портрет на Македонецот) Шифрите на менталната слика на Македонецот ги наоѓаме сублимирани во елиптични мисли и поговорки и во фолклорот. Карактеристична во...

Спорна слика на Ван Гог е продадена за 650.000 долари...

Спорна слика на Винсент ван Гог беше продадена за 651.100 американски долари на аукција во вторникот, организирана од германската аукциска куќа „Дехов“. Делото, насловено...

Момчето што уништи позната слика на Пикасо казнето на 18 месеци...

Во Лондон денеска е осуден човекот што уништи слика од Пабло Пикасо вредна 20 милиони фунти, а која беше изложена во галеријата „Тејт модерн“,...

Италијанка на лотарија освои слика на Пикасо вредна еден милион евра

Италијанката Клаудија Боргоњо на хуманитарна лотарија доби слика на Пабло Пикасо, вредна еден милион евра. Нејзиното добитно ливче беше извлечено на електронска ждрепка организирана од...

Хокни првпат ја изложи сликата што предизвикала семејна кавга

Еден од најскапите живи уметници, славниот британски сликар и графичар Дејвид Хокни, во Лондонската галерија на портрети, на 27 март, ја отвора изложбата „Цртеж...

Актот сѐ уште инспирира и возбудува, но и разгневува

Националната галерија на Македонија ја подготвува изложбата „Соблечени: женскиот акт како контекст“, со дела од колекцијата на НГМ, која ќе биде отворена на 5...

Кој пукаше во Исус?

Дупката од сачма на десната страна од градите на Исус, направена од воздушна пушка, претставува екстремистички чин, вели Лорна Меј Водсворт за инцидентот со...

Цветин му подари слика на императорот Нарухито

По повод устоличувањето на јапонскиот престол на императорот Нарухито, членовите и едни од основачите на македонско-јапонското друштво на пријателство и соработка, поранешниот министер и...