-2.3 C
Skopje
27.1.2022 - 9:35

Ознака: слетување

Патнички авион принудно слета во Загреб откако му откажал мотор

На аеродромот во Загреб беа повикани пожарникари за помош поради дефект на еден мотор на патнички авион, известуваат хрватските медиуми. Инцидентот е пријавен од аеродромот...

Роверот на НАСА безбедно слета на Марс, добиени првите фотографии

По седум месеци патување, роверот „Perseverance“ на НАСА слета на Марс, со што почнува повеќегодишно пребарување докази за древен микробиолошки живот на Црвената планета. Мисијата...

Историско слетување на роверот на НАСА на Марс (во живо)

Роверот „Perseverance“ на НАСА треба да слета на Марс вечерва по седум месеци патување и поминати 468 милиони километри. Ако сè оди како што треба,...

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува...

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел од историската мисија на...

Двајцата астронаути на „Спејс екс“ слетуваат на Земјата

По 62 дена во вселената, астронаутите Боб Бенкен и Даг Харли ќе слетаат на земјата. Двајцата астронаути заминаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот...

Се запали авион со 164 патници и принудно слета во Солун

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во леталото избило пожар, соопштија...

Авион со 326 патници принудно слета поради врело кафе

Авион со 326 патници морал принудно да слета во Ирска бидејќи се истурило врело кафе на контролната табла во пилотската кабина, јавуваат светските медиуми. Ербас...

„Викиликс“ објави снимка за која тврди е доказ за лажно слетување...

На интернет се појавија снимки кои наводно покажуваат дека познатото видео за слетувањето на Месечината е лажно, односно дека не е снимено на тој...

Aвион принудно слета без предните тркала

Авион на компанијата „Мјанмар нешенел ерлајнс“ принудно слетал на меѓународниот аеродром во Мандалеја користејќи ги само задните тркала поради проблеми со предниот дел на...

Принудното слетување на авионот на „Мајами ер“ во река не однесе...

Авион „боинг 737-800“ кој летал од Гвантанамо, Куба, до Мајами на Флорида, принудно слетал во река близу воената база во Џексонвил. https://twitter.com/WJXTvic/status/1124508751157964800 Во инцидентот нема жртви,...