Ознака: Слепче

Научна конференција и летна школа во манастирот во Слепче

Третата научна конференција и четвртата Слепченско-демирхисарска летна школа ќе се одржи од утре до 20 јули, во организација на манастирот „Св. Јован Претеча“ во...

Црквата „Свети Никола“ во Слепче доби монографиjа

Монографијата „Црква ’Свети Никола’ - Слепче, Демир Хисар“ од историчарот на уметноста Сашо Цветковски, чиј издавач е манастирот „Св. Атанасиј Велики“ од демирхисарското село...

Невреме во демирхисарско, Слепче погодено од град

Доцна попладнево демирхисарскиот крај  го зафати силно невреме со врнежи од дожд и град. Во селото Слепче кое е најпогодено од невремето, врнел град којшто...