Ознака: слепи лица

Тактилни патеки по терк на слепите

Состојбата со движењето на слепите лица е тешка и во Скопје и во Македонија. Во другите метрополи и во околината не е така. Во...

Аудиочитачот за слепи лица покажува добри резултати

На средбата со претставници на Сојузот на слепи ми беше предочено дека аудиочитачот „Кико“ е добра апликација која навистина им помага во нивното секојдневно...

Апликацијата „Кико“ ќе им чита текст на слепите и лицата со...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, како и...

Потпишан меморандум за соработка меѓу Националниот сојуз на слепи и Град...

Заради поефикасно остварување на социјална грижа за слепите лица, нивна поголема мобилност, вклучување во општествените текови и јакнење на социјалната сигурност, денеска во просториите...

Шахпаска: Слепите лица првпат добиваат алатка – аудиочитач

Програмата за развој на Обединетите нации, во партнерство со Националниот сојуз на слепите, почна процес на изработка на софтвер – апликација која на слепите...

Нервен имплант им овозможува на слепите лица да ја „видат“ формата...

Тим истражувачи од медицинскиот колеџ „Бејлор“ во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас, создале нервен имплант кој им овозможува на слепите лица да ја...

Изложба посветена на слепите лица

Изложбата „Можам да те видам во темнината“ на Елита Алити и Сокол Марковски ќе биде отворена на 4 ноември, во 20 часот, во КИЦ....

Отворен Ресурсен центар за слепи лица во Битола

Во присуство на градоначалниците на Битола, Демир Хисар, Новаци, Могила и Ресен, како и членовите на Здружението на слепи лица од Битола, денеска во...

Прво место за екипата на Скопје на Државното првенство во шах...

На Државното првенство во шах за слепи и слабовидни лица, во екипна конкуренција, што во изминатите два дена се одржа во Кичево, екипата...

Меѓународен ден на Белиот стап

Националниот сојуз на слепите на Република Македонија денеска го одбележува 15 октомври - Меѓународниот ден на Белиот стап. Мисијата на 15 октомври-Меѓународниот ден на Белиот...