11.6 C
Skopje
6.4.2020 - 11:27

Ознака: слалом

Влхова повторно подобра од Шифрин во слалом

Словачката скијачка го повтори успехот од пред десетина дена, кога триумфира во слаломот на Сљеме, во Загреб Светската шампионка во велеслалом, Петра Влхова од Словачка,...

Шифрин четири сезони порано од Стенмарк стигна до 40 победи во...

Микаела Шифрин (24) ја забележа 40-та слаломска победа (викендов во Андора) во кариерата во Светскиот куп (СК) во алпско скијање, со што, според бројот...

Доминантна сезона за Шифрин, победи и на последниот слалом

Светската шампионка Микаeлa Шифрин (САД) го освои последниот слалом сезонава во Светскиот куп во ски-алпски дисциплини во Солдеу (Андора). Шифрин (24) беше втора по...

Кристоферсен триумфираше на велеслаломот во Банско

Норвежанецот Хенрик Кристоферсен победи на велеслаломот во Банско, трка која е дел од Светскиот куп. Светскиот шампион во дисциплината од Оре го надмина лидерот...

Хиршер се израмни со легендите Стенмарк и Зајлер

Австриецот е третиот скијач со хет-трик светски титули во слалом (како Стенмарк) и има седум злата од СП (како Зајлер) Австриецот Марсел Хиршер (29) го...

Граѓаните во слалом по скопските улици

Многупати досега и на голем број локации во градов се случувало да се започнат некакви градежни зафати на сообраќајници или тротоари и да траат...

Хиршер му се приближува на Стенмарк

Австриецот Марсел Хиршер третпат победи на ноќниот слалом од Светскиот куп (СК) во скијање во Шладминг, пред околу 50.000 гледачи. За Хиршер (29), седумкратниот...

Хиршер поставувајќи рекорди се доближува до Стенмарк

Австрискиот скијач по рекорден деветти пат победи во Аделбоден и е на најдобар пат по, исто така, рекорден, осми пат да триумфира во СК,...

Триумф на Хиршер на слаломот во Аделбоден

Светскиот шампион Марсел Хиршер (Австрија) ја освои слалом трката во Аделбоден од Светскиот куп во ски-алпски дисциплини. За Хиршнер ова е двојна победа во...

Шифрин вторпат застанува на една победа до рекордна низа

Американката Микаела Шифрин го освои второто место на ноќниот слалом во Флакау, Австрија, и не успеа да слави на осмата трка во низа во...