Ознака: слави

Суеверијата наспроти православните одбележувања на домашните слави

Честопати меѓу луѓето може да се слушнат разни толкувања врзани за одреден празник, кои низ годините прераснале во некакви традиции, а во суштина се...

Голема Богородица ги најавува славите

Со Голема Богородица практично почнуваат есенско-зимските слави, кои траат до почетокот на февруари, а месечно има и по неколку такви денови, во кои традиционално...

Слави Трифонов е во вториот „премиерски“ шешир

Медиумите во Бугарија најавија дека бугарскиот претседател Румен Радев ќе му го додели мандатот за формирање нова влада на Даниел Митов, кандидатот за премиер...

Филипче: Бидете одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат мерките за заштита. Министерот за...

Домашните слави да се слават исклучиво во кругот на семејството

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број на семејства ширум државата ги чествуваат домашните православни празници упатува...

Почнува периодот на домашни слави, короната непожелен гостин

Иако чествувањето на празниците пред сѐ има црковен аспект, сепак во Македонија постои голема традиција на семејни слави, од кои верниците тешко би се...

Дали СПЦ ќе слави лажна автокефалност од 800 години континуитет?

Овој настан ја отвора дилема за целта што Српската православна црква сака да ја постигне и да се претстави како една од најстарите православни...

Прослава во Градскиот парк за Денот на независноста

Одбележувањето на Денот на независноста, 8 Септември, годинава ќе се одвива под мотото „Боите на независноста“ и заедничката прослава ќе се одржи в недела...

Бетмен слави 30 години на филмското платно

Пред 30 години на 23 јуни 1989 година, филмот за култниот суперхерој Бетмен ја имаше својата премиера. Жанр: акција, авантура, суперхерој Режија: Тим Бартон Сценарио: Сем Хен,...

„Суперхикс“ слави 25 години

„Суперхикс“ на 3 март во МКЦ ќе прослави 25 години од својот прв настап во некогашниот „Доорс“ во Дебар Маало. „Банда инструментале“ на истиот...