Ознака: славење

Стапи на сила примирјето во Газа – луѓето излегоа да прослават

Примирјето меѓу Израел и Хамас, кое беше постигнато со посредство на Египет, стапи на сила. Луѓето излегоа на улиците да го прослават примирјето. Хамас предупреди...

Филипче: Браво момци Македонци, славете со почитување на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати честитки по повод пласманот на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство и апелира да се почитуваат мерките за...

Славење со чувство на горчина

Годинашното одбележување на Денот на Европа доаѓа во едно многу тешко време, превиткано со темни превези на пандемијата на коронавирусот, но и сѐ поочигледните...

Адеми: Радоста можеме да ја славиме како што сакаме додека нема...

Сè додека нема говор на омраза, радоста ќе ја славиме како што сакаме, вели министерот за образование, Арбeр Адеми, откако во петокот навивачката група...

„Жолтите елеци“ со протест слават една година од нивното движење

Поддржувачите на движењето „жолти елеци“ денеска ја одбележуваат првата годишнина од протестот, кој започна како револт околу данокот за бензин по што стотици илјади...

Еуфорија во Скопје, се слави победата на Вардар

На Плоштадот ,,Македонија” каде на видео-бим се следеше натпреварот од ракометното финале на Лига на шампиони во Келн, Германија, владее вистинска еуфорија. Ракометарите на Вардар...

Божик – на 25 декември или на 7 јануари

Православните христијански верници во Македонија на 7 јануари го одбележуваат Божик. Пред две недели и католиците и дел од православниот свет го прославија Христовото...

Власта славеше за НАТО, а опозицијата ликуваше

Без поголема еуфорија, со концертна музика и забава за сите викендов во Скопје но и други 14 македонски града мина прославата за поканата и...