27.6 C
Skopje
26.4.2019 - 16:18

Ознака: Скупи

Отворање на Меѓународниот театарски фестивал „Скупи“

Во Младинскиот културен центар вечерва свечено беше отворено 12. издание на театарскиот фестивал „Скупи“, на кое присуствува премиерот Зоран Заев и министерот за култура...

Прегазен пешак на улица „Скупи“ во Скопје

Со тешки телесни повреди се здобил пешак, откако синоќа е прегазен од товарно возило „Пежо 206“. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР...

Како Англичанецот Едвард Браун го видел Скопје во 1669 година

„Во овој крај се случиле прочуени битки со Римјаните, кои ги изучуваме во историјата, и кај Требелиј Полион читаме дека (императорот) Регалијан тука однел...

Театарот во Скупи ќе се конзервира два и пол месеца

Планираната реконструкција не одговараше на она што треба да има археолошки локалитет, да се задржи автентичноста, нагласи Елеонора Петрова, директорка на Управата за заштита...