Ознака: скулптури

Скулптури што ги грабале папи и кралеви

Изложба на скулптури на двајцата вајари и ривали, Италијанецот Антонио Канова и Данецот Бертел Торвалдесен од 18 век, е отворена во Италијанската галерија на...

Изложба на скулптури на Марјан Стојаноски вечерва во Кичево

Во уметничката галерија од Центарот за култура во Кичево, вечерва со почеток од 19.30 часот, ќе биде отворена изложба на склуптури на прилепскиот уметник...

Изложба на скулптури од Марјан Стојаноски во Прилеп

Изложба на скулптури од прилепскиот уметник Марјан Стојаноски вечерва ќе биде отворена во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, со почеток во...

Скулптури на популарни ликови од поп-културата направени од отпад

Жорж Ајусава е уметник кој работи во Швајцарија. Тој работи за филмската индустрија, изработувајќи скулптури и уметнички дела. Неговиот најнов проект се состои од...

Колекцијата на скулптури во Кнежино ги одушевува посетителите

Целокупниот опус на скулптури што во изминатите 15 години го создадоа скулптори од целиот свет го красат предворјето од Куќата на уметноста во селото...

Вљубен сум во мермерот

Драган Попоски-Дада, скулптор Не ми пречеше правот од мермерот, единствено грешев што додека делкав цигарата ми беше во уста, рече познатиот автор и пензиониран...

Обожавам да им правам портрети на архитектонските скулптури

Монографијата на Ерина Богоева, „Скопје - архитектурата како фотографска скулптура (1963-1990)“, ќе биде промовирана утре, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“, на улицата Македонија Ерина...

Дела од „Југословенската збирка“ на изложба во „Чифте-амам“

Под наслов „Дела од словенечки, хрватски, српски, црногорски, босанско и херцеговски автори“ во „Чифте-амам“, на 18 октомври, во 20 часот, ќе биде отворена изложба...

Со моторна пила до скулптури од дрво

Во хрватски Иванец на фестивал без класични вајарски длета учествуваше и една жена На четвртото издание на „Хрватскиот вајарски фестивал со моторна пила“, кој се...

Прилепскиот скулпторски симпозиум „Мермер“ – меѓу првите во светот

Од неделата почнаа неколку манифестации на Центарот за современа ликовна уметност од Прилеп: интернационалните ликовни работилници Интернационална сликарска колонија, интернационалниот скулпторски симпозиум „Мермер“, Интернационално...