5.3 C
Skopje
27.11.2020 - 0:46

Ознака: скулптура

„Медуза со главата на Персеј“ – за оваа скулптура зборува...

Скулптурата на аргентинскиот вајар Луцијано Гарбати, „Медуза со главата на Персеј“, стана симбол на триумф на жртвите на сексуалните напади, уште пред да биде...

Скулптура на „Трафалгар“ го прикажува „претстојниот колапс“

На лондонскиот плоштад „Трафалгар“ е поставена нова скулптура што ги претставува „ароганцијата и претстојниот колапс“. Станува збор за најновата инсталацијата на Хедер Филипсон, која...

Меката скулптура на Ешелман над пристаништето во Флорида

Со отворање на пристаништето во Сент Питербург, Флорида, Џенет Ешелман го откри своето последно дело „Свиен лак“, монументална скулптура изработена од 290 километри долг...

Уметничка скулптура на коронавирус во чест на науката и медицината

Стаклената скулптура, два милиони пати поголема од вистинскиот вирус, дело на уметникот Лук Џерам, изнесува 23 сантиметри во дијаметар. Скулптурата беше нарачана пред осум...

Во Риека се гради „облакодер за птици“

„Нова градба во пријатна населба. Врвен дизајн, елегантни и функционални апартмани. Близу до морето. Сите птици се добредојдени, без оглед на видовите и брачниот...

Ликовна критичарка уништила скулптура на мексиканскиот уметник Габриел Рико

Мексиканската ликовна критичарка Авелина Леспер (46) ја уништила скапоцената модерна скулптура на мексиканскиот уметник Габриел Рико на реномираниот уметнички саем „Зона Мако“ во Мексико...

Хрватскo решение за скулптура слична на „Ист вест гејт“ во Њујорк

„Изненаден сум, но не сум глуп да копирам!“, изјави деновиве познатиот хрватскиот архитект Никола Башиќ за „Јутарњи лист“, откако неговото авторско решение за ликовно...

Со секоја моја скулптура сакам да зборувам за Македонија

Синиша Новески, скулптор Синиша Новески, кој е роден во Македонски Брод, смета дека ова мало гратче му дало вулканска творечка енергија да чекори по...

„Пијаница“ на Бенкси ќе се продава во „Сотби“

Скулптурата се појавила на мал плоштад во Лондон уште во 2004 година и била поставена без дозвола од градските и урбанистичките власти Скулптурата „Пијаница“ на...

Златан доби бронзена статуа од 500 килограми во Малме

Шведскиот голгетер Златан Ибрахимовиќ доби статуа пред стадионот во родниот град Малме. Напаѓачот на Лос Анџелес Галакси денеска свечено ќе ја окрие бронзената статуа со...