Ознака: скрининг

Македонија го почна скринингот, вицепремиерот Османи главен преговарач

Македонија го почна процесот на скрининг за подготовка на почетокот на пристапните преговори со Европската унија, кои се очекува да се отворат во јуни...

Џафери-Хан: ЕУ ги вреднуваше напорите на Македонија, сега фокус врз обврските

Со Одлуката на Советот на ЕУ за отворање на патот за отпочнување преговори во јуни 2019 година, земјите членки испратија јасен сигнал дека ги...

Почнува скринингот, главен преговарaч е вицепремиерот Османи

Владата на денешната седница донесе одлуки со кои започнува скрининг процесот за подготовка за почеток на пристапните преговори со ЕУ. За главен преговарач е...

Хан во Скопје, го отвора скринигот за почеток на разговорите со...

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скринингот процесот...

За скрининг е доцна, потребно е лекување

Македонските власти и бирократите од Брисел деновиве ги усогласуваат календарите за почетокот на скринингот на македонското законодавство, што е прв и основен чекор пред...

Фокусот на скринингот за Македонија ќе биде на поглавјата 23 и...

Македонската и европската страна оваа недела ги усогласуваат календарите за почетокот на скринингот на македонското законодавство, што е прв и основен чекор пред почетокот...

Османи: Скрининг процесот почнува на 17 јули

По децении чекање, веќе имаме датум за почеток за преговори со Европската унија. На 17 јули еврокомесарот за проширување Јоханес Хан најави дека доаѓа...

Хан: ЕК веднаш ги почнува подготовките за скринингот

Европската комисија(ЕК) веднаш ги почнува подготовките за скрининг процесот за Македонија и Албанија кои добија условен датум за почнување на преговорите во средината на...