Ознака: скрининг

Бриселскиот скрининг помеѓу теоријата и практиката

Поради контрадикторноста што се создава во јавноста по почнувањето на подготвителниот скрининг во областите за правда, слобода и безбедност, во светло на последните случувања...

Македонија го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24

Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар...

Подготвителниот скрининг за поглавјето 24 почнува в понеделник во Брисел

Македонија и Албанија од понеделник го почнуваат подготвителниот скрининг за поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“, јави дописничката на МИА од Брисел. Состанокот ќе...

Хан: Очекуваме скринингот да заврши до следното лето

Еврокомесарот за проширување на вториот ден од подготвителниот скрининг со Македонија порача дека почетокот на овој процес е знак за силната заложба на Европската...

Македонија го започнува скрининг процесот за пристапување во ЕУ

Македонија денеска го започнува скрининг процесот за пристапување во Европската унија(ЕУ). Во Европската комисија(ЕК) во Брисел денеска заминува 40 члена делегација составена од претставници на...

Македонија на 27 септември го започнува скринингот за почеток на преговорите...

На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пристапување на Македонија во ЕУ. Вицепремиерот и шеф на делегацијата на Македонија за преговори со ЕУ...

Долг и трнлив е патот од скрининг, преку преговори, до членство

Почнувањето на скринингот е само пропаганден потег на ЕУ, кој треба да нѐ залаже дека вратите се отворени, а не се, бидејќи треба да...

Македонија го почна скринингот, вицепремиерот Османи главен преговарач

Македонија го почна процесот на скрининг за подготовка на почетокот на пристапните преговори со Европската унија, кои се очекува да се отворат во јуни...

Џафери-Хан: ЕУ ги вреднуваше напорите на Македонија, сега фокус врз обврските

Со Одлуката на Советот на ЕУ за отворање на патот за отпочнување преговори во јуни 2019 година, земјите членки испратија јасен сигнал дека ги...

Почнува скринингот, главен преговарaч е вицепремиерот Османи

Владата на денешната седница донесе одлуки со кои започнува скрининг процесот за подготовка за почеток на пристапните преговори со ЕУ. За главен преговарач е...