30.4 C
Skopje
20.7.2019 - 15:26

Ознака: скопје

Столтенберг пристигна во Скопје

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и Северноатлантскиот совет ја започнаа дводневната посета на Скопје. Специјалниот авион на генералниот секретар на НАТО попладнево слета...

Поради брзо возење вчера во Скопје биле казнети 62 возачи

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера во периодот од 6 до 22 часот спроведе зајакната акциска контрола...

„ЈУ рок енциклопедија“ во Скопје и во Куманово

Во организација на српскиот културно-информативен центар „Спона“ во понеделник, во 20 часот, ќе се одржи промоција на четвртото издание на „ЈУ рок енциклопедија“ на...

Пожар во куќа во Скопје, сопственикот заборавил да го исклучи шпоретот

Вчера на улицата Тајмишка избувнал пожар во куќа во сопственост на Р.Р.(48), најверојатно поради заборавен вклучен електричен шпорет. Од екипа на Бригадата за противпожарна заштита...

Прв саем на креативци во Скопје

Амбасадата на САД во Скопје и Aмериканските катчиња во Република Македонија, во соработка со Општина Карпош, го организира првиот мини саем на креативци во...

Две ученички од Скопје на екскурзија консумирале екстази

Од Клиниката за токсикологија вчера пријавиле дека кај нив биле донесени две четиринаесетгодишни ученички од основно училиште во Скопје. МВР соопшти дека по преземени мерки,...

Над 90 вида птици го надлетуваат Градскиот парк во Скопје

Филип Димкоски - Шетаме ваму-таму низ нашата убава Македонија, а одамна не сме прошетале низ Градскиот парк во Скопје - се согласија Вики и Влатче. -...

Приведен маж од Босна, по напад врз поранешната девојка

Триесет и деветгодишен маж од Босна и Херцеговина е приведен во полиција, откако бил пријавен за напад врз поранешната девојка од Скопје. Како што информира...

„Стихувалки“ вторпат во Скопје

Второто издание на фестивалот на поезија за деца „Стихувалки“ ќе се одржи денеска, во 18 часот, во „Салонот 19,19“ во КИЦ. Фестивалот од годинава...

Скопје остана без јавни тоалети

Градот Скопје сѐ уште нема функционални јавни тоалети, а и тие што ги има исто како да ги нема, бидејќи се неупотребливи. Градоначалникот Петре...