23.1 C
Skopje
25.4.2019 - 14:48

Ознака: скопје

Скопје и Тирана очекуваат почеток на преговорите со ЕУ во јуни

Република Северна Македонија и Република Албанија очекуваат во јуни да ги почнат пристапните преговори за членство во ЕУ, истакнаа премиерите на двете земјми Зоран...

Забава за сите што се чувствуваат младо

Неуморниот менаџер и чувар на спомените за некогашниот ноќен живот во Скопје, Милорад Цаиќ-Цајо, на 5 април, во СРЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, организира...

„Господ постои, името и е Петрунија“ премиерно во Скопје

Mакедонската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска по успехот на Берлинскиот филмски фестивал и освоените две...

Неколку делови од Скопје утре без струја

Без снабдување со електрична енергија во текот на утрешниот ден ќе бидат делови од општините Кисела Вода, Гази Баба, Центар, Студеничани и Аеродром. Во периодот...

Се реконструира улица Брадфордска

На улицата Брадфордска ќе биде извршена целосна реконструкција на коловозот, со вкупна површина од околу 2.500 квадратни метри. Исто така ќе се реконструира и...

ЕП во Скопје ќе биде едно од најмногубројните досега?

Македонските љубители на шахот од 19 март ќе имаат можност да видат многу познати шаховски имиња, бивши светски и европски прваци. Засега се пријавени...

Белград и Скопје сакаат удел во бугарската нуклеарка Белене

Бугарскиот заменик-премиер Томислав Дончев изјави за весникот „Труд“ дека Северна Македонија и Србија сакаат удел во идната нуклеарна централа „Белене“. Дончев, како што пренесува БТА,...

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски и уште три лица од градската администрација за злоупотреба...

Му требаше ли на Скопје и тетовското ѓубре

На скопската депонија секој ден пристигнуваат по три камиони со носивост од по 20 тони, односно од тетовска претоварна станица пристигнуваат по 60 тони...

„Комунална хигиена“ повикува да се чува чистотата на Скопје

ЈП „Комунална хигиена“-Скопје ги повика граѓаните правилно да го оставаат отпадот, да не создаваат диви депонии што ја загадуваат животната средина, да не ги...