-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:12

Ознака: скопје

Делови од Кисела Вода, Центар, Карпош и неколку скопски села утре...

Корисниците од улиците „Сердарот“ и „Ратко Митровиќ“ и целиот реон кај ТИПО и Туланата во Општина Кисела Вода утре од 8.30 до 15 часот...

Новото младенче во скопската зоолошка поздравено од неочекуван гостин

Јагнењето на една од овците во скопската зоолошка градина беше проследено со невообичаена случка, при која една лама прва му пријде на новороденото јагне....

Здружението „Канцерогено општество“ бара итна владина седница за загадувањето

Здружението „Канцерогено општество“ по една недела денеска повторно организира протест пред Собранието на Република Македонија за да ги алармира надлежните за опасно загадениот возхух...

Скопје што не се заборава – кино џабе на плоштадот

Како функционираше кино џабе? Навистина многу необично. Проекторот беше сместен во една просторија во приземјето на Офицерскиот дом, а „платното“ се наоѓаше на ѕидот...

Мерките укинати, загадувањето останува

Нема бесплатен јавен градски превоз, мерките и препораките за заштита од загадувањето што во неделата напладне ги воведе Владата, од денеска престануваат да важат....

И загадениот воздух во Скопје стана тема за изложба

„Прифати разочарување, но никогаш не губи надеж“ е една од пораките на илустрациите на дизајнерот и видеоуметник, Горан Костовски, изложени во галеријата „Акантус“, на...

Денови на опасно дишење

Неколку македонски града (Скопје, Тетово, Битола, Прилеп, Струмица) деновиве се најдоа на врвот на ранг-листата на најзагадени градови во светот. Оваа состојба со фаталното...

Итни мерки во државата поради загадувањето на воздухот

Последниве неколку дена Mакедонија е на врвот на светските листи според загадувањето на воздухот. Во петокот Скопје беше најзагаден главен град во светот, пред...

Итни мерки на Град Скопје поради загадувањето на воздухот

Автобусите на ЈСП „Скопје“ и приватните превозници од денеска, 20 јануари, ќе возат бесплатно за граѓаните на Скопје. Одлуката денеска ја донесе Град Скопје...

Бесплатен градски превоз од денеска во Скопје

Автобусите на ЈСП Скопје и приватните превозници од денеска, 20 јануари, ќе возат бесплатно за граѓаните на Скопје. Одлуката денеска ја донесе Град Скопје...