-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 8:38

Ознака: скопје

Туск и лидерите од регионот утре во Скопје на состанок на...

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, седум претседатели и еден премиер ќе бидат гости на претседателот Ѓорге Иванов, кој е домаќин на состанокот на лидерите на...

Српскиот претседател Вучиќ утре во еднодневна посета на Скопје

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе престојува во еднодневна посета на Скопје, каде ќе присуствува на состанокот на лидерите на процесот Брдо-Бриони, соопштија од неговиот...

Амбасадорите Бејли, Гарет и Пломп го чистеа кејот покрај Вардар

Под мотото „Исчисти, Твитни“ денеска се одржа волонтерска еко-акција за чистење на кејот покрај Вардар, со која беа опфатени патеките и бреговите од двете...

Промовирана нова туристичка автобуска рута низ Скопје

Нова туристичка автобуска рута беше промовирана денеска, со што официјално беше означен почетокот на новата туристичка сезона Скопје 2018. Новата рута се реализира во рамки...

Градоначалникот на Атина денеска и утре во Скопје

Градоначалникот на Атина Јоргос Каминис денеска и утре ќе престојува во посета на Скопје и со скопскиот градоначалник Петре Шилегов ќе потпишат спогодба за...

Ѕанакопулос: Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје

Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, вели портпаролот...

Нов филтер на печката за согорување медицински отпад во „Дрисла“

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов изјави дека од денеска во функција е новиот филтер на печката за согорување медицински отпад (инсенератор) на депонијата „Дрисла“. - Станува...

„Возиме кон иднината“ – седма „Ролер трка“ во Скопје

Ученици од 30 и повеќе основни училишта од Скопје и од околината денеска ќе учествуваат на седмата „Ролер трка“. Годинава мотото на манифестацијата е...

Без струја утре неколку скопски села

Неколку скопски села утре во одреден временски период ќе останат без струја поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа. Без струја од 8 до 15:30 часот ќе бидат...

Триесет и две сообраќајки викендов во Скопје, двајца загинати

Пешак и возач на патничко моторно возило загинале во две од вкупно 32 сообраќајки случени во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР...