Ознака: скопско лето

„Цртеж – Експериментален цртеж“ – изложба на ДЛУМ

Под наслов „Цртеж - Експериментален цртеж“, вечерва, во Галеријата на НЛБ банка, во 20.30 часот, ќе биде отворена изложба на Друштвото на ликовните уметници...

Концерт и филм вечерва на „Скопско лето“

На платото пред Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите во Македонија вечерва во рамки на „Скопско лето“ со почеток во 20:30 часот концерт ќе одржи...

Концерт и филм утревечер на „Скопско лето“

Под наслов „Од класика до евергрин“ утревечер во Салонот на Националната опера и балет концерт ќе одржи камерниот оркестар „Скопски солисти“. Почетокот е во...

Балетот „Ана Каренина“ во рамки на Скопско лето

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето, на сцената на Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава во два чина „Ана Каренина“...

„Скопско лето“ е во зрели години, ама останува свежо во духот

Јубилејното 40-то „Скопско лето“ официјално почна со оперски гала-концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот...

Со гала оперски концерт на НОБ почна Скопско лето

Со гала оперски концерт на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ, синоќа беше отворено 40-то издание на фестивалот...

Промовирана „Графичката мапа на Родољуб Анастасов“

Во Музејот на градот Скопје е промовирана „Графичката мапа на Родољуб Анастасов“, музејски проект финансиран од градот Скопје, а реализиран во рамките на „Скопско...

Концерт со шпанска музика на „Скопско лето“

На „Скопско лето“ вечер од 20.30 часот во Музеј на Град Скопје концерт ќе има шпанската сопранистка Марија Еухенија Бош, а на пијано ќе...

„Вдовицата се мажи“ на „Скопско лето“

Tеатарската претстава „Вдовицата се мажи“, според „Мечка“ од А.П. Чехов, во продукција на НУЦК-театар „Јордан Х.К.-Џинот“ од Велес, во режија и адаптација на Младен...

Концерт на „Танец“ вечер на „Скопско лето“

Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ вечер од 20.30 часот на плоштадот „Карпошово востание“ ќе одржи вокално-инструментален концерт во рамки на фестивалот „Скопско...