Ознака: Скопски маратон

Скопскиот маратон одложен за 4 октомври, првпат ќе има и виртуелна...

Тие што нема да дојдат а сакале да учествуваат ќе трчаат самостојно во своите држави, а како доказ ќе ни испратат преку посебна апликација...

„Скопски маратон“ се одложува

Поради ширењето на коронавирусот „Скопски маратон“ наместо во мај ќе се одржи на 4 октомври. - Иако вие тркачите, исто како и ние, се подготвувате...

„Парк Хотел и Спа“ трета година по ред поддржувач и партнер...

  Овој викенд во Скопје се одржа најголемиот спортски празник на градот, „Виз ер Скопскиот маратон“ кој оваа година имаше рекорден број на пријавени натпреварувачи...

Сто учесници на „Скопски маратон“ даруваа коскена срцевина

Универзитетската Клиника за хематологија-Скопје, како носител на националната камања „Биди срцевина, биди херој“, изрази благодарност до сите учесници на вчерашниот „Скопски маратон“ за огромниот...

„Скопскиот маратон“ низ фотографии

  Околку 12.500 натпреварувачи од 58 држави учествуваа на денешниот петнаесети „Скопски маратон“. Како и секоја година, вниманието на јавноста беше вперено на скопските улици,...

Тируне од Етиопија победник на „Скопскиот маратон“, Поп Арсова со нов...

Етиопиецот Чалачев Асмамав Тируне е победник на „Скопскиот маратон“, кој делницата од 42 километри ја истрча со време од 2:15,37 часа. Втор во генералниот...

„Скопски маратон“ по 15-ти пат и рекордни 12.500 учесници

Главни фаворити за триумф на трката, која, наместо од плоштадот, ќе почне пред Собранието, се маратонците од Кенија и од Етиопија. На денешната трка...

Екипа на „Нова Македонија“ ќе трча на „Скопскиот маратон“

Екипа вработени во дневниот весник „Нова Македонија“ ќе биде дел од „Скопскиот маратон“. Новинарките Антонија Поповска и Радмила Заревска, како и членот на техника...

Од вечерва ќе бидат затворени повеќе улици во Скопје поради маратонот

Министерството за внатрешни работи информира дека од вечерва во 19 часот, до утре до 18 часот, поради одржување на „Виз Ер Скопски Маратон 2019“...

Рекорд на Скопскиот маратон – ќе трчаат над 11.000 учесници

Главни фаворити во двете конкуренции ќе бидат тркачите од Кенија и од Етиопија, меѓу кои за македонската спортска јавност најпозната е Гледис Бивот, победничката...