Ознака: скопски економски форум

ЕУ може да поставува задачи, но не може да ја смени...

ЕУ може да поставува задачи, рокови и датуми, но не може да ја смени локацијата на Албанија и Македонија кои се наоѓаат во средиштето...

Битиќи: Успешно се справивме со економските последици од ковид-19

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, денеска во рамки на Првиот економски форум, во Скопје, учествуваше на панел-дискусијата на тема „Економското закрепнување на Северна...

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение

Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека ЕУ не успеа да...

Заев: Потребен ни е Балкан кој гради просперитетна иднина

Потребен ни е економски просперитетен Балкан на 21-от век, интегриран во ЕУ. Денес, ќе додадам и Балкан кој живее во сегашноста и гради просперитетна...

САД се разочарани бидејќи не беше усвоена преговарачката рамка за Македонија

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз на Скопскиот економски форум Остануваме разочарани што земјите членки на Европската Унија не успеаја да ја усвојат преговарачката рамка за...