14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 16:36

Ознака: скијање

Каспер загрижен за влијанието на климатските промени врз скијањето

Светскиот куп (СК) во алпско скијање почнува викендов во австриски Зелден, а Џанфранко Каспер, претседателот на Светската скијачка федерација (ФИС), на сите им посака...

Вон: Физички дојдов до точка каде што скијањето повеќе нема смисла

Американката најави дека по завршувањето на сезонава ќе се повлече од активното скијање и доколку не го достигне рекордот на Стенмарк од 86 победи...

Почнува скијачката сезона, измени во македонската репрезентација

Доскорешниот, повеќедеценски тренер и селектор Иван Лесевски од 1 октомври е во пензија, но и понатаму ќе биде активен и ќе помага, а измени...

Јада со две први места во Скопје

Македонскиот скијач-нордиец Ставре Јада (20) победи на двете трки на 10 км во рамките на Европскиот куп на ролери што се одржаа на падините...

Вон останува на патеките за да го надмине рекордот на Стенмарк

Американката досега оствари 82 победи во Светскиот скијачки куп, четири помалку од славниот Швеѓанец Американската скијачка Линдзи Вон (33) најави повлекување од скијањето по завршувањето...

Нов тренд – скијање на суво

Со скијањето на сувите патеки повеќе се развива чувството за скијање и за свртување, кое потоа се пренесува на снег и единствено само се...

Шифрин и Хиршер се и нови парични рекордери

Покрај титулите во Светскиот скијачки куп сезонава, Американката и Австриецот поставија и нови рекорди според заработката од настапите во трките Американката Микаела Шифрин и Австриецот...