12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 7:36

Ознака: скијање

Победнички хет-трик на Шифрин во Светскиот куп

На седум трки до крајот на годинашната сезона, Шифрин има недостижни 1.794 поени, 719 повеќе од второпласираната Петра Влхова од Словачка Американката Микаел Шифрин (23)...

Кристоферсен триумфираше на велеслаломот во Банско

Норвежанецот Хенрик Кристоферсен победи на велеслаломот во Банско, трка која е дел од Светскиот куп. Светскиот шампион во дисциплината од Оре го надмина лидерот...

Кристоферсен нов светски шампион во велеслалом

Норвежанецот Хенрик Кристоферсен е победник на велеслаломот на Светското првенство во шведски Оре. За норвешкиот скијач ова е прв мундијалски медал, информира МИА. Воедно, Кристоферсен...

Вон: Дојде време за збогување со скијањето

Време е да го послушам моето тело и мислам дека е време да се збогувам со скијањето, изјави Вон (34), која последниве години имаше...

Бесплатно скијање за деца во ски-центарот Маврово

Ски-центарот Маврово денеска ги поканува сите ученици на бесплатно скијање и чист воздух додека не се вратат во училишните клупи. - Им излегуваме во пресрет...

Шифрин и Хиршер и сезонава нижат и победи и франци

И двајцата на половина од сезонава во алпско скијање од наградите од трките заработија повеќе од следните три скијачки на листите заедно На половина од...

Австријката Рамона Зибенхофер триумфираше во спустот во Кортина Д’Ампецо

Австријката Рамона Зибенхофер ја освои првата победа во кариерата за Светскиот куп во ски-алпски дисциплини, откако триумфираше во спуст во италијанскиот зимски центар Кортина...

Шварц победник во алпска комбинација

Австриецот Марко Шварц ja освои првата алпскa комбинација сезонава од Светскиот куп во ски-алпски дисциплини во познатото швајцарско одморалиште Венген. 23-годишниот Шварц, кој...

Шифрин е на четири победи до рекордот на Шнајдер

Американката ја забележа 10-та победа сезонава, а рекордот во една сезона е на Швајцарката Шнајдер, која пред 20 години забележа 14 Она што е Австриецот...

Триумф на Хиршер на слаломот во Аделбоден

Светскиот шампион Марсел Хиршер (Австрија) ја освои слалом трката во Аделбоден од Светскиот куп во ски-алпски дисциплини. За Хиршнер ова е двојна победа во...