17.8 C
Skopje
26.9.2021 - 23:27

Ознака: скијање

Хрвати ја тужат Австрија зашто се заразиле со коронавирус додека биле...

Девет хрватски државјани ја тужат државата Австрија поради заразување со коронавирус на едно австриско скијалиште. Првото рочиште ќе биде одржано на 23 септември во...

Лигети сака на ЗОИ 2022 да го надмине Милер

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американецот Тед Лигети (35), двократен олимписки шампион во алпско скијање, планира да настапи и на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2022 година во...

Копаоник – балканска зимска убавица

Копаоник е голем планински масив во Србија, извонредно место не само во зимскиот период за скијање, туку и во летниот. Започнувајќи од планината Желин...

Спорт број еден е скијањето, а ракометот не котира високо

Белите спортови го водат приматот во Австрија според популарноста и според масовноста. Голем интерес има и за Формула 1 и за трката во Шпиелберг,...

Кристоферсен е наследникот на Хиршер

По пензионирањето на до неодамна неприкосновениот во светското скијање, Австриецот Марсел Хиршер, кој осум години по ред триумфира во Светскиот куп (СК), како да...

Во Алта Бадија скијање со вкус

Држава: Италија Област: Јужен Тирол Надморска височина: 2.550 метри Во декември сите пасионирани љубители на скијањето од целиот свет се собираат во Алта Бадија, италијански зимски туристички...

Шифрин е прва што заработи еден милион од награди во скијањето

За успесите во СК таа сезонава освои 886.386 франци, а на СП уште 114.000, па вкупната парична награда за неа сезонава е точно 1.000.386...

Успешна сезона за Јада, помалку ФИС поени

Сезоната 2018/19 би ја оквалификувал како многу успешна за мене. Зацртаната цел беше намалување на ФИС поените, за 10 до 15, тоа и го...

Шифрин четири сезони порано од Стенмарк стигна до 40 победи во...

Микаела Шифрин (24) ја забележа 40-та слаломска победа (викендов во Андора) во кариерата во Светскиот куп (СК) во алпско скијање, со што, според бројот...

Шифрин ја мина Шнајдер, следуваат Мозер-Прел, Вон, па Стенмарк!

Шифрин ја забележа рекордната 15-та победа во сезоната во СK, една повеќе од Швајцарката Шнајдер, 39-та во слалом, една помалку од рекордните 40 на...