3.8 C
Skopje
26.10.2021 - 11:53

Ознака: скијање

Шифрин е на 16 „чекори“ до рекордот на Стенмарк

Шифрин победи на првата трка сезонава, во Зелден, и сега има 70 триумфи во Светскиот куп. На таа листа води Швеѓанецот Стенмарк со 86...

Шифрин сака да настапи во пет трки на ЗОИ 2022

Покрај ЗОИ, друга битна цел за Шифрин во сезоната е да реализира, како што го нарече таа, „уште еден голем сон“, повторно да биде...

Јада на подготовки во Бугарија, потоа во Австрија

Јада, кој веќе обезбеди олимписка А-норма за ЗОИ во Пекинг 2022, по тренинзите во Бугарија и во Австрија, го очекуваат трки во ИБУ-купот и...

Викендов ќе се одржи најголемото алпско првенство во затворен простор

Поради пандемијата, изданието за 2020 година беше откажано, но сега се врати најголемото алпско првенство во затворен простор, пишува ФИС. Тркачите се натпреваруваат на...

Влхова и Пинтуро првпат се вкупни победници во Светскиот куп

Словачка е 15-та земја со трофеј во Светскиот куп, а Пинтуро е третиот Французин што го освојува големиот кристален глобус АЛПСКО СКИЈАЊЕ Петра Влхова од Словачка...

Нови мали кристални глобуси за Гоџа и за Фојц

СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП, СПУСТ Италијанката Софија Гоџа и Швајцарецот Бeaт Фoјц се победници во дисциплината спуст сезонава во Светскиот куп (СК) во алпско скијање,...

Шифрин се доближи на една победа до рекорд на Стенмарк

Таа сега има 45 победи во слалом, а повеќе победи во една дисциплина во Светскиот куп, 46 во велеслалом забележал само легендарниот Стенмарк, кој...

Огњан Циговски избран за претседател на Скијачката федерација на Македонија

Огњан Циговски e избран за претседател, а Јусуф Абдулаи за потпретседател на Скијачката федерација на Македонија (СФМ) од страна на девет клубови од вкупно...

Шифрин победи по една година и влезе во „клубот 100“

За Шифрин тоа беше 68-та победа во Светскиот куп и 100-то искачување на победничкиот подиум АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американката Микаела Шифрин, по пауза повеќе од една година,...

Шифрин се израмни со Хиршер, почнува потерата по Вон и Стенмарк

Шифрин ја забележа првата победа во Светскиот куп, во велеслалом, по јануари годинава, вкупно 67-та АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американската скијачка Микаела Шифрин се искачи на третото место...