25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:25

Ознака: скијање

Шифрин е прва што заработи еден милион од награди во скијањето

За успесите во СК таа сезонава освои 886.386 франци, а на СП уште 114.000, па вкупната парична награда за неа сезонава е точно 1.000.386...

Успешна сезона за Јада, помалку ФИС поени

Сезоната 2018/19 би ја оквалификувал како многу успешна за мене. Зацртаната цел беше намалување на ФИС поените, за 10 до 15, тоа и го...

Шифрин четири сезони порано од Стенмарк стигна до 40 победи во...

Микаела Шифрин (24) ја забележа 40-та слаломска победа (викендов во Андора) во кариерата во Светскиот куп (СК) во алпско скијање, со што, според бројот...

Шифрин ја мина Шнајдер, следуваат Мозер-Прел, Вон, па Стенмарк!

Шифрин ја забележа рекордната 15-та победа во сезоната во СK, една повеќе од Швајцарката Шнајдер, 39-та во слалом, една помалку од рекордните 40 на...

Хиршер го освои големиот кристален глобус

Марсел Хиршер го освои Светскиот куп во алпско скијање по осми пат по ред. Австриецот заврши трет во денешниот слалом во Крањска Гора, Словенија,...

Победнички хет-трик на Шифрин во Светскиот куп

На седум трки до крајот на годинашната сезона, Шифрин има недостижни 1.794 поени, 719 повеќе од второпласираната Петра Влхова од Словачка Американката Микаел Шифрин (23)...

Кристоферсен триумфираше на велеслаломот во Банско

Норвежанецот Хенрик Кристоферсен победи на велеслаломот во Банско, трка која е дел од Светскиот куп. Светскиот шампион во дисциплината од Оре го надмина лидерот...

Кристоферсен нов светски шампион во велеслалом

Норвежанецот Хенрик Кристоферсен е победник на велеслаломот на Светското првенство во шведски Оре. За норвешкиот скијач ова е прв мундијалски медал, информира МИА. Воедно, Кристоферсен...

Вон: Дојде време за збогување со скијањето

Време е да го послушам моето тело и мислам дека е време да се збогувам со скијањето, изјави Вон (34), која последниве години имаше...

Бесплатно скијање за деца во ски-центарот Маврово

Ски-центарот Маврово денеска ги поканува сите ученици на бесплатно скијање и чист воздух додека не се вратат во училишните клупи. - Им излегуваме во пресрет...