32.3 C
Skopje
21.7.2019 - 19:38

Ознака: скијач

Уште еден скијач призна дека употребувал крвен допинг

Естонскиот натпреварувач во крос-кантри скијање Алго Кјарп призна дека користел крвен допинг, пренесе естонската телевизија „ЕРР“. Спортистот признал дека ги користел услугите на германскиот...

Хиршер се израмни со легендите Стенмарк и Зајлер

Австриецот е третиот скијач со хет-трик светски титули во слалом (како Стенмарк) и има седум злата од СП (како Зајлер) Австриецот Марсел Хиршер (29) го...

Тошо Маја – скијачки првак, алпинист и мотоциклист

Тошо Маја афирмацијата во светот на спортот ја доживеа прво како скијач, за истовремено да стане алпинист, а својот авантуристички дух потоа го потврди...

Хиршер четврти пат е „златен скијач“

Четврти пат Австриецот Марсел Хиршер е добитник на наградата „златен скијач“, која ја доделува Интернационалната асоцијација на новинари за скијање, основана во 1963 година,...

Скијач исчезнат пред повеќе од 60 години идентификуван со помош на...

Француски скијач кој исчезнал во Италија пред повеќе од 60 години и чиишто остатоци беа најдени во 2005 година, конечно е идентификуван откако приказната...