Ознака: скијачка

Марко Одермат – следната голема скијачка ѕвезда

Одермат (24), кој надвор од скијањето ужива да присуствува на швајцарските фестивали во борење, еден вид средновековна верзија на тој спорт, а неговото главно...

Шифрин по Банско е на „двочекор“ до Хиршер

Шифрин со триумфот на спустот во Банско сега има 65 победи во Светскиот куп, две помалку од Хиршер, Вон има 82, а рекордерот Стенмарк...

Изненадување по 40 трки – Шифрин 17-та во велеслалом!

Најдобрата светска скијачка во моментов, Американката Микаела Шифрин, го освои 17-то место во велеслаломската трка во рамките на Светскиот куп (СК), во Куршевел. Овој...

Шифрин го симна Стенмарк од еден врв

Американката Микаела Шифрин во Леви, Финска, ја забележа рекордната 41. слаломска победа во Светскиот куп, и сега има една повеќе од легендарниот Швеѓанец Ингемар...

Шифрин ја заврши сезонава со серија рекорди

Таа освои четири кристални глобуси, за севкупна победничка (третпат во низа), во слалом (шести пат), велеслалом и во супервелеслалом (прв-пат) Американката скијачка Микаела Шифрин во...

Вон дефинитивно се повлекува

Американската скијачка Линдзи Вон (33) потврди дека по Светското првенство (СП) во Оре, Шведска, ќе ја заврши кариерата. Причина се хроничните повреди на колената...

Шифрин најмлада со 50 победи во Светскиот куп

Американката (23 години и девет месеци) ја забележи 35-та победа во слалом, со што се израмни со рекордот на Австријката Марлис Шилд, која кога...

Линдзи Вон ќе пропушти две трки во трката со Ингемар Стенмарк

Американската скијачка Линдзи Вон ќе пропушти две омилени трки во Лејк Луис идната недела, поради повреда. Во канадскиот скијачки центар на програмата се трките...

Почнува скијачката сезона, измени во македонската репрезентација

Доскорешниот, повеќедеценски тренер и селектор Иван Лесевски од 1 октомври е во пензија, но и понатаму ќе биде активен и ќе помага, а измени...

Вон ќе се пензионира и ако не го стигне Стенмарк

Алпската скијачка Линдзи Вон (33) потврди дека ќе се пензионира на крајот од новата сезона, која треба да почне за десетина дена. Таа рече...