Ознака: скијачи

Скијачите викендов го „окупираа“ Копанки

Снегот кој падна во последните неколку денови ги израдува не само љубителите на скијањето, туку и сите љубители на планината во Битола. И покрај релативно...

На Балканот се јавуваат нови жаришта на епидемија

Здравствените власти во земјите од Западен Балкан преземаат порадикални мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, а се воведува и целосна изолација на ризичните...

Мавровски меморијал по 57. пат

Во трките на пет и на 10 километри ќе настапат тркачи од 10 земји. Македонија ќе ја претставуваат 10 скијачи, предводени од олимпиецот Ставре...

Зимскиот центар Појана – рај за скијачите

Држава: Романија Надморска височина: од 1.050 до 1.800 метри Патеки за скијање: во должина до 24 километри Како едно од најдобрите скијалишта во Романија, Појана има над...

Јубилеј во Кицбил – 80-ти пат спуст на најопасната патека во...

Скијањето во Кицбил е застрашувачко искуство, тоа е врвен тест за скијачите, кои на патеката достигнуваат брзини и до 140 км/ч. Патеката (3.312 метри)...

Нова допинг-афера, сега скијачи користат недозволени средства

На Светското првенство во скијачко трчање во Сефелд, Австрија, уапсени се петмина спортисти поради допингување Нова допинг-афера го тресе врвниот спорт. На Светското првенство (СП)...

Спасени четворица од скијачите затрупани од лавина на швајцарските Алпи

Спасувачките екипи успеаја да спасат четворица од групата скијачи, кои вчера беа затрупани при одрон на лавина во близина на шварцарскиот скијачки центар Кран Монтана. Како што...

Заталкани скијачи спасени после седумчасовна потрага

Двајца скијачи од Тетово вчера се изгубиле на Попова Шапка, а потрагата по нив траела седум часа. За среќа, мисијата завршила успешно и двајцата...

Во лавини на италијанските Алпи загинаа најмалку петмина скијачи

Најмалку петмина скијачи загинаа во лавини на италијанските Алпи, соопштија спасувачките служби. Припадници на спасувачките служби трагајќи за двајца британски и двајца француски скијачи, кои...

Бугарска ПСС: Македонските скијачи се однесуваа неодговорно

Македонските туристи се однесуваа неодговорно, изјави за Радио „Фокус“ Емил Нешев, директор на Планинската спасувачка служба(ПСС), која синоќа од амбис на Пирин Планина извлече...