2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 20:59

Ознака: скандал ибица

Подемот и падот на „човекот од Ибица“

Пред две години Хајнц-Кристијан Штрахе беше вториот најмоќен политичар во Австрија, извршувајќи ја вицеканцеларската функција во десничарската влада, откако и помогна на неговата Партија...

„Човекот од Ибица“ се обидува да направи камбек по скандалот што...

Поранешниот австриски вицеканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе, кој поднесе оставка минатата година откако тајно беше снимен на шпанскиот остров Ибица како нуди продажба на политички услуги...

Австрија го очекува враќањето на Курц по скандалот „Ибица“

Околу 6,4 милиони Австријци денеска ќе гласаат на предвремените парламентарни избори, распишани откако беше изгласана недоверба на австрискиот Праламент, првпат во повоената историја. Пред изборите...

Како лажна Русинка и виенски адвокат ги изиграа водечките австриски политичари

Тужбата на Јохан Гуденус, доскорешниот втор човек на Партијата на слободата на Австрија (ФПО), против лицата кои стојат зад изработката на видеоснимката од Ибица...

Австрискиот скандал ништо не му може на Орбан

Виена и Будимпешта се поврзани преку империјалната историја, реката Дунав, но и преку скандалот „Ибица“ кој ја потресува Австрија во пресрет на изборите за...

Кој ја постави „стапицата со мед“ што го предизвика скандалот „Ибица“?

Германските медиуми во петокот објавија видео-снимка на која се забележува како австрискиот заменик-канцелар Хајнц Кристијан Штрахе од Партијата на слободата разговара со девојка која,...