Ознака: Си Џинпинг

Бајден го потенцирал ставот за Тајванскиот Теснец, Си Џинпинг го предупредил...

Кинескиот претседател Си Џинпинг го предупредил американскиот лидер Џо Бајден да не си игра со оган при нивниот прв разговор по информациите за можната...

Си Џинпинг: Вистинската демократија во Хонгконг започна по неговото враќање на...

Вистинската демократија во Хонгконг започна по неговото враќање на Кина, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг на церемонијата по повод 25-годишнината од враќањето на градот...

Џинпинг: Кина е подготвена да работи за заедничка иднина со островските...

Кина секогаш ќе биде добар пријател на тихоокеанските островски нации, без разлика на промените на меѓународната ситуација, се вели во писмената изјава на претседателот...

Вучиќ-Си Џинпинг: До крајот на годината завршување на разговорите за слободна...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој е во тридневна посета на Кина на отворањето на Зимските олимпски игри, денеска се сретна со кинескиот претседател Си...

Стратешкото партнерство помеѓу Москва и Пекинг е без преседан

Средба на Си и Путин во Пекинг, пред отворањето на ЗОИ Во Пекинг почна средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот домаќин, колегата Си...

Кинеското ветување за Путин би можело да ја подрие стратегијата на...

Додека САД се обидуваат да извршат максимален притисок врз Русија поради украинската криза, рускиот лидер Владимир Путин најде поддршка од неговиот најмоќен партнер на...

Путин и Си Џинпинг подготвуваат руско-кинески самит

Рускиот претседател Владимир Путин ќе присуствува на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг на 4 февруари, а потоа ќе се сретне со кинескиот...

Си Џинпинг размислува за дипломатијата – го осветлува патувањето на...

Шестата пленарна сесија на 19-от Централен комитет на КЗК истакна дека партијата ја утврдила основната позиција на другарот Си Џинпинг во Централниот комитет на...

Си Џинпинг размислува за дипломатијата – го осветлува патувањето на човештвото...

Џанг Ѕуо, амбасадор на НР Кина во Македонија Шестата пленарна сесија на 19-тиот Централен комитет на КЗК истакна дека Партијата ја утврдила основната позиција на...

Путин и Си Џинпинг си ветија дека нема да се мешаат...

Рускиот претседател Владимир Путин за време на видеосредбата со неговиот кинески колега Си Џинпинг порача дека двете држави делат граница која би можела да...