Ознака: Си-Ен-Ен

За време на пандемијата Мумбаи обоен во розово

Во Индија, додека луѓето се затворени во своите домови, десетици илјади фламинга ги искористија мирот и тишината и го преплавија Мумбаи. Фламингата веќе одамна мигрирале...

Во САД договорен економски пакет за справување со опасниот вирус

Американските сенатори и Белата куќа постигнаа согласност за условите на пакетот економски мерки со кои е предвидена огромна помош во висина од 2 билиони...

Тоалетната хартија е универзален симбол, позабележлив од конзерва грав

Од Загреб до Токио, од Франција и Америка до Австралија, истите сцени се појавуваат насекаде, празни полици во супермаркетите каде што требаше да има...

Природата продолжува со животот

Додека светот сè уште се бори со коронавирусот, пандемијата донесе и некои неочекувани појави. Во Венеција, која е затворена за посетители, како и остатокот...

Трамп сака САД да создадат телевизија која ќе и се спротивстави...

Американскиот претседател Доналд Трамп навести можност САД да основаат „сопствена светска медиумска мрежа“ за да се спротивстават на „лажните вести“ кои, како што рече,...

Белата куќа му ја врати акредитацијата на новинарот на Си-ен-ен

Белата куќа му ја врати новинарската акредитација на Џим Акоста, репортерот на Си-ен-ен, која му беше одземена по вербалниот инцидент на прес-конференција на претседателот...

Судот нареди Белата куќа да ја врати акредитацијата на новинарот на...

Американскиот федерален судија и нареди на Белата куќа веднаш да ја обнови акредитацијата на новинарот на Си-Ен-Ен, Џим Акоста. Акредитацијата на Акоста му беше одземена...

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си-Ен-Ен

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си- Ен-Ен против администрацијата на Доналд Трамп, велејќи дека новинарот нема уставно право на пристап до...

Фокс Њуз се приклучува кон тужбата на Си-Ен-Ен против Белата куќа

Телевизијата Фокс Њуз соопшти дека се приклучува кон тужбата на Си-Ен-Ен против Белата куќа за одземањето на акредитацијата на телевизискиот новинар Џим Акоста. – Акредитациите...

Си-Ен-Ен ја тужи Администрацијата на Трамп (видео)

Медиумската куќа Си-Ен-Ен поднесе тужба против Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп поради одземање на новинарската акредитација на нејзиниот известувач од Белата куќа, Џим...