Ознака: сицилија

Дрога вредна 300.000 евра пронајдена во возило на Брза помош во...

Полицијата во пристаништето Месина, на Сицилија, заплени 30 килограми марихуана, која двајца курири се обиделе да ја прошверцуваат во возило на Брзата помош. Полициските службеници...

Cygnus falconeri – џиновски лебед

Cygnus falconeri е изумрен џиновски лебед од епохата плеистоцен, а неговите фосили се откриени на островите Сицилија и Малта. Врз основа на анализите, научниците...

Од 209 спасени мигранти на брод крај Сицилија, 28 имаат коронавирус

Од 209 мигранти, кои на отворено море ги спасила германската невладина организација „Си вач“, кои потоа биле ставени во карантин на траект на пристаниште...

Сицилија ќе плати половина од цената на билетите на оние што...

Сицилија нуди на туристите да им плати половина од авионската карта и третина од трошоците за хотелско сместување ако ги посетите подоцна оваа година....

Познати добитниците на „Антево слово“ во Сицилија

Mеѓународниот конкурс за поезија ,,Антево слово“, распишан третпат од меѓународната поетска манифестација „Анџело ла Векија“, во соработка со здружението „Контекст - Струмица“, ги прогласи...

Мигрантите кои 12 дена поминаа на брод пристигнаа во Сицилија

Хуманитарниот брод за спасување со 104 мигранти, кој 12 дена пловеше низ Медитеранот, чекајќи реакција од Европската унија (ЕУ), е закотвен во пристаништето во...

Чефалу – град што од ридот се спуштил на медитеранскиот брег

Држава: Италија Остров: Сицилија Жители: 20.000 Чефалу е едно од најубавите италијански места за одмор. Околу 20.000 негови жители ставиле сѐ на една карта - туризмот. Грците го...

Сицилијански готвач ставал марихуана во јадењето, испробувал нови вкусови

Сицилијанскиот готвач е уапсен под сомнение дека продавал дрога, откако полицијата пронашла канабис во неговиот дом, јавуваат италијанските медиуми. Полицијата објавила дека пронашла две големи...

Судбината на ремек-делото „киднапирано“ од мафијата останува мистерија

Уметничката слика „Рождество“ од Микеланџело Мериси да Караваџо, украдена од црквата во Палермо пред 50 години, која се најде на листата на највредни украдени...

Најмалку 30 повредени во земјотресот на Сицилија

Најмалку 30 лица се повредени, а причинета е и материјална штета во земјотресот со интензитет од 4,9 степени според Рихтерова скала кој синоќа го...