Ознака: сицилија

Бискуп на Сицилија изјави дека Дедо Мраз не постои!

Откако бискупот Антониот Стаљано ги вознемирил младите верници на неодамнешната миса, говорејќи дека Дедо Мраз не постои, дон Алесандро Паолино од епархијата Ното им...

Најмалку две лица се загинати во невремето на Сицилија

Најмалку две лица загинаа откако силно невреме го погоди јужниот италијански остров Сицилија и предизвика големи поплави околу градот Катанија. Портпаролот на групата волонтери на...

Девојче прободено со нож во училиште на Сицилија

12-годишно девојче беше избодено денес со кујнски нож во училиште во сицилијанскиот град Ени, информираат италијанските медиуми. Таа била нападната од две години постаро девојче...

Дрога вредна 300.000 евра пронајдена во возило на Брза помош во...

Полицијата во пристаништето Месина, на Сицилија, заплени 30 килограми марихуана, која двајца курири се обиделе да ја прошверцуваат во возило на Брзата помош. Полициските службеници...

Cygnus falconeri – џиновски лебед

Cygnus falconeri е изумрен џиновски лебед од епохата плеистоцен, а неговите фосили се откриени на островите Сицилија и Малта. Врз основа на анализите, научниците...

Од 209 спасени мигранти на брод крај Сицилија, 28 имаат коронавирус

Од 209 мигранти, кои на отворено море ги спасила германската невладина организација „Си вач“, кои потоа биле ставени во карантин на траект на пристаниште...

Сицилија ќе плати половина од цената на билетите на оние што...

Сицилија нуди на туристите да им плати половина од авионската карта и третина од трошоците за хотелско сместување ако ги посетите подоцна оваа година....

Познати добитниците на „Антево слово“ во Сицилија

Mеѓународниот конкурс за поезија ,,Антево слово“, распишан третпат од меѓународната поетска манифестација „Анџело ла Векија“, во соработка со здружението „Контекст - Струмица“, ги прогласи...

Мигрантите кои 12 дена поминаа на брод пристигнаа во Сицилија

Хуманитарниот брод за спасување со 104 мигранти, кој 12 дена пловеше низ Медитеранот, чекајќи реакција од Европската унија (ЕУ), е закотвен во пристаништето во...

Чефалу – град што од ридот се спуштил на медитеранскиот брег

Држава: Италија Остров: Сицилија Жители: 20.000 Чефалу е едно од најубавите италијански места за одмор. Околу 20.000 негови жители ставиле сѐ на една карта - туризмот. Грците го...