Ознака: сиромашни

Поставил 43 закачалки за леб за сиромашни и сака да е...

Јас многу рано доживеав што значи да немаш. Сега кога сум во можност да помогнам, да споделам нешто, тоа и го правам, вели нашиот...

Ем сиромашни ем светски лидери во фрлање храна

МАКЕДОНСКИ ПАРАДОКСИ Според последната анализа на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации, Македонија е во самиот врв, односно на осмото место во светски...

СЗО: Потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат...

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, рече генералниот директор на...

Папата им нуди бесплатно тестирање на бездомниците и сиромашните во Рим

Папата Франциско им нуди бесплатни тестови на коронавирус на сиромашните и бездомниците во Рим како дел од римокатоличката прослава на Денот на сиромашните, соопшти...

Италијански мафијаши земале пари и од социјалната помош за најсиромашните

Над стотина мафијаши, членови на калабриската мафија ‘Ндрангета, побарале и добиле социјална помош наменета за најсиромашните Италијанци, коjа сега ќе мора да ја вратат,...

Сиромашните најпогодени од коронавирусот во Шпанија

Пандемијата на коронавирус во Шпанија ги погодува сиромашните, старите лица, маргинализираните и оние кои работат на ниско платени, но клучни работни места, предупредуваат експертите. Лекарите...

Бон Џови отвора трет ресторан за сиромашните

Џон Бон Џови докажа дека е повеќе од успешна поп-ѕвезда. Тој основа фондација со име „ЏБЏ Сол кичен“, која набргу ќе го отвори третиот...

Џон Бон Џови отвора ресторани за сиромашни

Популарниот пејач Џон Бон Џови отвори два ресторани во кои сиромашните што се гладни, а немаат можност да купат храна, можат да добијат бесплатен...

Папата им подари луксузна палата на сиромашните

Папата Франциск одлучи палатата Миљори да ја претвори во дневен и ноќен прифатен центар за многумина бездомници и сиромашни, пишува италијанскиот весник „Ла Стампа“. Се...

Лошите закони стимулираат фрлање храна

Законските регулативи дозволуваат донирање храна, но на донацијата се наплатува данок од 18 отсто, па поради тоа компаниите почесто се решаваат да ја фрлат...