10.5 C
Skopje
28.3.2020 - 21:07

Ознака: сирија

Руски војници распоредени во Дума

Руски војници денеска се распоредени во сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за одбрана. - Тие се гаранти на редот и законот во градот...

Вонредна седница на ОПЦВ за наводниот хемиски напад во Сирија

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) ќе се состане на 16 април на вонредна седница на која ќе се разговара за „наводната употреба...

Русија ќе распоредува воена полиција во Дума

Руските вооружени сили денеска соопштија дека ќе испратат воена полиција во сирискиот град Дума, со цел да се зачува мирот. - Од утре, единици на...

Асад ги повлекува силите поради можни воздушни напади на САД

Провладините сили во Сирија се повлекуваат од главните аеродроми и воено-воздушни бази заради можни воздушни удари од страна на САД, објави Сирискиот центар за...

Трамп му се закани на Путин: Русијо подготви се за нови...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска преку Твитер и порача на Русија да се подготви за „нови и паметни ракети“ во Сирија. - Русија вети дека...

Американски бродови кон Сирија, Русија на штрек

Русија ја зголеми борбената подготвеност на црноморската флота, во очекување одмазднички напади против сириската војска, по наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума....

Три резолуции за Сирија одбиени во СБ на ОН

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) ниту по три обида не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по...

Макрон: Франција во следните денови ќе донесе одлука дали ќе ја...

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека во следните неколку дена ќе одлучи дали да бомбардира објекти во Сирија каде што се произведува хемиско оружје. На...

Трамп и Меј се согласија дека нема да дозволат да продолжи...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска телефонски разговарал со британската премиерка Тереза Меј за состојбата во Сирија, по најновиот наводен напад со хемиско оружје, за...

Меј ќе разговара со Трамп за наводниот хемиски напад во Сирија

Британската премиерка Тереза Мај изјави дека денеска ќе разговара со американскиот претседател Доналд Трамп за наводниот хемиски напад во Сирија. - Ќе продолжам да разговарам...