6.8 C
Skopje
7.12.2019 - 16:20

Ознака: сирија

Време е да се прифати реалноста во Сирија

Неодамнешните настани во Сирија природно отворија две прашања: кој ја загуби земјата и што може понатаму да прави меѓународната заедница. Првото прашање е полесно да...

Путин и Ердоган се договорија за Сирија

Во согласност со договорот, сириските и руските сили треба да го надгледуваат повлекувањето на силите на курдските бунтовници во Сирија. Покрај тоа, со него...

Путин и Ердоган се договорија, Америка не се прашува

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се сретнаа во Сочи со заедничка агенда за разврска на осумгодишната граѓанска војна во...

Турција постигна историски договори со двете најголеми светски сили

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција за пет дена постигнала историски договори со двете најголеми светски сили, Русија и...

Лавров уверува дека на турската офанзива ѝ се ближи крајот

На турската воена операција во североисточниот дел на Сирија ѝ се ближи крајот, а понатамошниот развој на настаните зависи од повлекувањето на воените формации...

Кој и да се ожени со нашата мајка, ќе ни биде...

Страдањето од двете страни на сирискиот фронт Шпанскиот весник „Ел паис“ известува за страдањето од двете страни на турско-сириската граница и за влијанието на новонастанатите...

Американските војници ќе бидат преместени од Сирија во Ирак

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер порача дека се очекува сите американски војници што се повлекуваат од северна Сирија да се преместат во западен...

Турската војска воспостави контрола над сирискиот град Рас ал-Ајин

Турската војска денеска воспостави контрола над сирискиот пограничен град Рас ал-Ајин, пренесуваат медиумите. Турските трупи и опозициските единици кои се борат против сириската армија влегоа...

Турција ќе врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје, за да може Анкара...

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената...

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија, ќе биде извршен инспекциски...