Ознака: сирија

Путин и Ердоган телефонски разговараа за тензиите во Идлиб

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, денеска преку телефон разговараа за Сирија, како и за растечките тензии во провинцијата...

Ако биде повреден уште еден војник, Турција ќе ја нападне Сирија

Турција ќе ги нападне сириските владини сили на кое било место во северна Сирија, ако уште еден турски војник биде повреден, можеби дури и...

Бунтовниците разнесоа хеликоптер на сириската влада

Бунтовниците што ги поддржува Турција соборија хеликоптер на северозападот на Сирија. Се верува дека хеликоптерот ѝ припаѓа на сириската влада, објави турската телевизија ТРТ....

Турција возврати на нападот во Сирија

Турските сили во Сирија целеа кон 115 и уништија 101 објект, како одговор на нападот на сириските владини сили во кои загинаа петмина турски...

Пет турски војници убиени во судир со сириската армија

Пет турски војници загинале, а уште пет се повредени во гранатирањето на набљудувачница во сириски Идлиб, соопшти телевизијата НТВ повикувајќи се на турското Министерство...

Сите патишта водат кон Серакиб

Сириската армија презема контрола врз стратешки важниот град Серакиб, во рамките на повеќенеделната офанзива врз последното упориште на бунтовниците во државата, Идлиб, пренесува „Ал...

Се бара дежурен виновник за ќор-сокакот во Идлиб

САД ја предупредија Русија поради нејзината политика во Сирија, со што американските власти тврдат дека руските сили ги прекршуваат условите од договорот за прекин...

Гутереш: Светот го зафати ветер на лудило

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека „ветер го зафати светот“, посочувајќи на ескалацијата на конфликтите од Либија и Јемен, до Сирија...

Странските ривалства го разгореа последното жариште на сириската војна

Турција изврши напади врз цели на сириската воена армија откако го обвини Дамаск за убиството на осуммина турски војници во сириската провинција Идлиб, која...

Нема мир во Идлиб

Четворица турски војници се убиени, а девет повредени во бомбашки напад на сириските владини сили на североистокот во провинцијата Идлиб, соопшти турското Министерство за...