11.5 C
Skopje
26.3.2019 - 16:12

Ознака: сирија

Руски воени бродови напуштаат база во Сирија поради безбедност

Руските воени бродови ја напуштиле воено-морската база Тартус во Сирија поради безбедност, изјави руски пратеник. Се работи за 11 воени бродови на руската армија стационирани...

Турската Црвена полумесечина гради два кампа за бегалци

Турската Црвена полумесечина гради два нови кампа за Сиријците, кои побегнаа од Источна Гута, соопшти претставникот на организацијата Кадир Гундуз. Тој изјави дека во сириските...

Макрон: Имаме доказ дека режимот на Асад го извршил хемискиот напад...

Францускиот претседател Емануел Макрон денска изјави дека постои доказ оти режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад употребил хемиско оружје при нападот врз Дума во...

Асад: Напад врз Сирија би го дестабилизирал регионот

Каков било напад врз Сирија само би донел поголема нестабилност во регионот, а е закана и за меѓународниот мир и безбедност, изјави претседателот на...

Американчето што му се закануваше на Трамп откри приказна за заробеништво...

Момчето, кое на течен англиски, му се закануваше на американскиот претседател Доналд Трамп, држејќи огнено оружје, во пропагандното видео на Исламска држава (ИД) во...

Американски шпионски авиони слетаа на Крит

Два американски разузнавачки авиона слетаа на аеродромот „Никос Казанѕакис“ во градот Ираклион на грчкиот остров Крит. Еден од авионите бил со цивилни ознаки, а другиот...

Нетанјаху: Потребна е воена акција против Сирија и Иран

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. - Настаните...

Војна во најава

Пораката од Трамп да очекуваат „нови, убави и паметни“ ракети и западните воени бродови што итаат кон Сирија го вклучија алармот во Москва, која...

Руски војници распоредени во Дума

Руски војници денеска се распоредени во сирискиот град Дума, соопшти руското Министерство за одбрана. - Тие се гаранти на редот и законот во градот...

Вонредна седница на ОПЦВ за наводниот хемиски напад во Сирија

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) ќе се состане на 16 април на вонредна седница на која ќе се разговара за „наводната употреба...