12.6 C
Skopje
25.5.2019 - 1:34

Ознака: сирија

Аналитичари: Еднократни напади во Сирија ќе немаат ефект

Во првите реакции по денешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, аналитичарите имаат различни оценки - од тоа дека еднократна акција, нема...

Бомбардирање на Македонија

Сепак, најстрашно и најтрагично од сѐ е кога за одредени геополитички цели и интереси се игнорира и се гази меѓународното право, кое е всушност...

Русија бара итна седница на Советот за бебзедност на ОН поради...

Русија свика итна седница на Советот за безбедност на ОН поради денешните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија, соопшти Кремљ. Во соопштението...

Москва: Нападите во Сирија извршени во момент кога имаше шанса за...

САД и нивните сојузници извршија воен напад врз Сирија точно во момент кога земјата доби шанса за мирна иднина, оцени портпаролката на руското Министерство...

Сите погледи свртени кон Сирија

САД градат коалиција за напад врз Сирија како одговор за наводниот хемиски напад. Москва предупреди за војна меѓу Русија и САД ако Вашингтон интервенира...

Туск: ЕУ е солидарна со сојузниците во Сирија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изрази солидарност на ЕУ со САД, Велика Британија и Франција по нападите врз Сирија. - Нападите од страна...

Реакции низ светот за нападите во Сирија

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата...

„Ал Арабија“: Нападнатите објекти во Сирија биле евакуирани пред неколку дена

Сириските власти изминативе денови ги евакуирале опремата и луѓето од објектите што беа цел на денешните напади на вооружените сили на САД, Велика Британија...

САД, Британија и Франција извршија напади врз Сирија

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинивањата дека сириските владини сили минатата...

Прашања што Трамп треба да ги одговори

Пред да реши дали да ја бомбардира Сирија по наводниот хемиски напад во Дума, претседателот на САД треба да даде одговори на повеќе клучни...