Ознака: сирија

Турските смртоносни дронови се воздушен предизвик за Путин во Сирија

Автор: Селџан Хаџаоглу Блумберг Турција испрати мноштво смртоносни дронови во нападот на руски поддржаните сириски владини сили, во она што високи претставници го нарекоа воена иновација...

Сирија го затвори воздушниот простор над Идлиб и се закани со...

Сириската војска го прогласи воздушниот простор над северозападниот дел на земјата за затворен за авиони и беспилотни летала, предупредувајќи дека ќе го сруши секое...

Макрон од Путин и Ердоган побара прекин на конфликтот во Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика претседателите на Русија и Турција да ги прекинат непријателствата во Сирија и да договорат постојан прекин на огнот. Макрон...

Војската подготвена за новиот бран бегалци од Сирија

Демонстрациите против плановите на Владата во Атина за изградба на нови центри за бегалци на островите Лезбос и Иос продолжија четврти ден по ред....

Москва и Анкара со договор за намалување на тензиите во Сирија

Русија и Турција се согласија да ги намалат тензиите на теренот во покраината Идлиб во Сирија каде се во тек воените дејствија, соопшти руското...

На повидок геополитичка катастрофа во Сирија

Хуманитарната криза во Идлиб може да се претвори во вистинска геополитичка катастрофа во Сирија, по убиството на 33 турски војници во сириски воздушен напад,...

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија, соопшти воената организација. На седницата...

Кривична пријава против 20-годишен скопјанец кој тргнал во Сирија за да...

Секторот за борба против тероризам и насилен екстремизам при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера (26 февруари) поднесе...

Турција возврати на воздушниот напад во Идлиб

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб убиени се двајца, а повредени се петмина турски...

Заробени во хаосот на сириската војна: Ова е како крајот на...

На границата помеѓу Турција и Сирија има бројни приказни за очајот на двете страни, додека околу 900 илјади луѓе бегаат поради воените дејствија Ситен човек...