9 C
Skopje
21.11.2018 - 7:21

Ознака: сирија

Ослободени 19 жени и деца кои ИД ги држела во заложништво...

Сириската армија соопшти дека при воена операција во централниот дел на Сирија, ослободила 19 жени и деца, кои речиси четири месеци биле држени како...

САД го поздравуваат пристигнувањето на хуманитарниот конвој на ОН во Сирија

Американскиот Стејт департмент го поздрави тоа што Обединетите нации конечно можат да испорачаат хуманитарна помош за бегалскиот камп Рукбан во Сирија. Оттаму велат дека тоа...

Хуманитарните конвои на ОН пристигнаа во бегалскиот камп Рукбан во Сирија

Хуманитарните конвои на ОН пристигнаа денеска во бегалскиот камп Рукбан во Сирија, во близина на границата со Јордан, каде што илјадници луѓе се оставени...

Турците и американските сили започнаа заеднички патроли во Манбиџ

Турските и американските сили денеска започнаа заеднички патроли во областа Манбиџ, северна Сирија, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар. Претходно оваа недела, Акар рече...

Новиот специјален пратеник на ОН за Сирија очекува тешка задача

Следниот специјален пратеник на ОН за Сирија, норвешкиот дипломат Геир Педерсен изјави дека очекува неговата задача да биде тешка, но изрази надеж дека ќе...

Турција и САД заеднички ќе патролираат во Манбиџ

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар денеска информира дека обуката на заедничките турско-американски воени патроли во сирискиот регион Манбиџ завршила и дека тие се...

Ердоган, Меркел, Путин и Макрон: Потрбено е политичко решение за Сирија

Лидерите на Турција, Русија, Франција и Германија на Самит за Сирија се согласија дека не постои воено решение за кризата во земјата и апелираа...

Во Истанбул се одржува мултилатерален Самит за Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин, германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, зборуваат за состојбата во Сирија на...

При напад на ИД во Сирија загинаа 41 борец поддржувани од...

Најмалку 41 припадник на коалицијата на курдски и апраски борци во Сирија, што ужива поддршка од САД, се убиени во контранапад на Исламската држава...

Животот во Дамаск полека се враќа во нормала

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Вообичаениот начин на живот се врати во одредени делови од Дамаск, откако Источна Гута беше ослободена од бунтовниците во април,...