Ознака: Сирил Бомгартнер

Бомгартнер: Безрезервна поддршка од Париз за побрзо отворање на преговорите

Ставот на Франција е јасен и не е нов. Истиот став го делат и сите европски институции, изјави денеска францускиот амбасадор во земјава Сирил...

Бомгартнер: Прашањето за посредништво помеѓу Македонија и Бугарија не е на...

Сакаме да направиме сè што ќе помогне за да подобрување на состојбата со цел да се придвижат позициите. За да се постигне договор и...

Бомгартнер: Може да се очекува Макрон да преземе чекори за олеснување...

Може да се очекува францускиот претседател Емануел Макрон да преземе чекори за олеснување на дијалогот меѓу Софија и Скопје, да преземе иницијатива за придвижување...

Францускиот амбасадор во посета на Битола

Денеска во прва работна посета на Битола престојуваше новиот амбасадор на Република Франција во Македонија, неговата екселенција Сирил Бомгартнер. Придружуван од почесниот конзул на Република...