23.3 C
Skopje
16.10.2019 - 20:25

Ознака: сириза

Иднината на Преспанскиот договор е во рацете на Мицотакис и Кумуцакос

По убедливата победа на Нова демократија (НД) и нивниот лидер Кирјакос Мицотакис на изборите кај јужниот сосед, голем број на експерти и познавачи на...

Извојуваните битки доведоа до предвремено „крунисување“ на Мицотакис

Неколку дена пред предвремените парламентарни избори во Грција, сите анкети и истражувања покажуваат дека лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис ќе биде новиот премиер...

Мицотакис вети подобар правен систем во Грција ако победи, како и...

Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис, планира „да го врати статусот” на правосудниот систем во земјата именувајќи врвни судии...

Фрустрираните млади Грци рамнодушно ги очекуваат изборите

Младите генерации во Грција се незадоволни од политичката и економската ситуација во нивната земја. Тие не гледаат просперитет и сакаат да ја напуштат земјата...

Грчките политичари го подзаборавија Преспанскиот договор, но не и гласачите

Прашањето за Преспанскиот договор безмалку и да не се спомнува во предизборната кампања во Грција, откако до пред пет месеци претставуваше повод за масовни...

Ципрас побара од гласачите шанса за владеење без „врзани раце“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја започна предизборната кампања за престојните парламентарни избоир, барајќи од гласачите да и овозможат на неговата левичарска влада шанса да...

Ципрас денеска ќе го поднесе барањето за распуштање на парламентот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево ќе побара од претседателот во земјата, Прокопис Павлопулос, распуштање на парламентот и распишување на предвремени парламентарни избори. Како што најави...

Последната битка на Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас тврди дека е подготвен за борба, откако ги најави предвремените избори, но неговите противници не отстапуваат, пишува „Гардијан“. Четири дена откако...

Ципрас убеден дека ќе победи на предвремените избори во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е убеден дека неговата партија СИРИЗА би можела да победи на предвремените избори кои тој ги најави по поразот на...

Европските избори предизвикаа земјотрес на грчката политичка сцена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дека ќе распише предвремени парламентарни избори, откако неговата партија СИРИЗА претрпе голем пораз на Европските и локалните избори во...