-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 22:23

Ознака: сириза

СИРИЗА поставува два услови за да го гласа Договорот за воена...

Договорот за стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка меѓу Грција и Франција што во вторникот во Париз го потпишаа двете земји, веќе е...

Заев – Ципрас: Договорот од Преспа ја обврзува ЕУ да ги...

Договорот од Преспа ја обврзува ЕУ да ги тргне пречките за евроинтеграцијата на Македонија и Западен Балкан, ова го закучија премиерот, Зоран Заев, со...

Донесете ги меморандумите и престанете да си играте со европската иднина...

СИРИЗА до грчката влада Грчката опозициска партија СИРИЗА ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција и...

Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран Заев, СДСМ и коалицијата...

Заев: Договорот од Преспа го отвори нашиот пат кон ЕУ и...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со координаторката на Форумот на Жени, Снежана Калеска-Ванчева и пратеничката од редовите на СДСМ и коалицијата Ивана Туфегџиќ...

Зошто Кина ѝ фрли око на Грција?

Грција неколкупати играше на картата „повикај пријател“ барајќи помош од Кина, по што потпиша договори за инвестиции со најмногубројната светска држава, па Европската Унија...

И Ципрас чувствува последици од француската блокада за Македонија

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас се соочи со нови критики поради Преспанскиот договор, откако францускиот претседател Емануел Макрон им нанесе удар на надежите на...

Иднината на Преспанскиот договор е во рацете на Мицотакис и Кумуцакос

По убедливата победа на Нова демократија (НД) и нивниот лидер Кирјакос Мицотакис на изборите кај јужниот сосед, голем број на експерти и познавачи на...

Извојуваните битки доведоа до предвремено „крунисување“ на Мицотакис

Неколку дена пред предвремените парламентарни избори во Грција, сите анкети и истражувања покажуваат дека лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис ќе биде новиот премиер...

Мицотакис вети подобар правен систем во Грција ако победи, како и...

Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис, планира „да го врати статусот” на правосудниот систем во земјата именувајќи врвни судии...