12.2 C
Skopje
18.11.2019 - 18:47

Ознака: сипаници

Вакцинација против сипаници станува задолжителна во Германија

Германскиот бундестаг започна со советување за законски измени кои би донеле до задолжителна вакцинација на деца, кои одат во градинка или на училиште, против...

СЗО: Најмногу заболени од сипаници во последните 13 години

Во првата половина од годината пријавени се најголем број случаеви на заболени од сипаници во последните 13 години, се наведува во извештајот на Светската...

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е за 17 случаи помалку...

Вакцинирањето, само по себе, не е доволно во борбата против сипаниците?

Вакцинирањето на децата, само по себе, веќе не е доволно кога станува збор за спречување на ширењето на сипаниците, пренесува „Економист“. Пред вакцините да станат...

Во Њујорк 466 заболени од мали сипаници

Од октомври во Њујорк се регистрирани 466 случаи на заболени од мали сипаници, изјавија официјални лица. Претставниците на Секретаријатот за здравство велат дека во април...

Во првите два месеци од годината забележани 34.000 заразени лица од...

Во првите два месеци од 2019 година евидентирани се над 34.000 случаи на зараза од сипаници, поголем дел во Украина, информираше Светската здравствена организација....

За шест дена нови 95 случаи на заразени со морбили

Во последните шест дена, од 20 до 25 април, пријавени се 95 нови случаи на заразени со сипаници. Во споредба со претходната недела, бројката...

Зголемен бројот на случаи на сипаници за 300 отсто во првиот...

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека бројот на случаите на мали сипаници на глобално ниво се зголемува веќе трета година по ред, при...

Политичарот кој се противеше на вакцинирање, заболе од сипаници

Италијанскиот политичар Масимилиано Федрига, член на „Северна лига“, партијата која се противи на задолжителната имунизација, доби сипаници поради што мораше да мине четири дена...

СЗО: Во 2018 година во Европа од сипаници починаа 72 лица

Од сипаници во текот на 2018-та во Европа починаа 72 лица, што е двојно повеќе во споредба со претходната година, соопшти денеска Регионалната канцеларија...