Ознака: синџир

Побарувачката на стоки ќе го скине глобалниот синџир на испорака?

Светот се соочува со застој во испораката на стоки и материјални добра. Причина за ваквите состојби, според медиумите, е оптоварувањето на синџирот за испорака...

Ладен синџир за безбедна храна

На некои од пазарите на отворено се продаваат јајца, урда, сирење од канти, колбаси, месо, млеко и други производи наместо истите тие да се...

Приведена мајката на детето што загина во пожар во Гостивар

Триесет и петгодишната жена чие дете утрово го загуби животот во пожар во стан во центарот на Гостивар, вечерва е уапсена, соопштија од СВР...

Како да се обезбеди прехранбениот синџир

Македонското земјоделско производство за време на пандемијата Македонското земјоделство во годинава што изминува, покрај вообичаените тешкотии, беше тешко погодено и од проблемите со пазарните и...

Германската полиција разби синџир на трговија со луѓе од Виетнам

Повеќе од 700 полицајци извршија престрес на 30 домови и компании низ цела Германија, како дел од акцијата против трговија со луѓе од Виетнам,...

Во Црна Гора разбиен најголемиот синџир на трговија со луѓе на...

Црногорската полиција соопшти дека го разбила најголемиот синџир на трговија со луѓе на Балканот и дека се уапсени осум лица осомничени за организирање на...

Искуства во здружувањето на малите земјоделски производители

Проф. Борис Анакиев Постојните проблеми поврзани со цените во синџирот на достава на прехранбените производи стануваат сѐ поосознаени на меѓународно ниво. Од една страна, откупните...