20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 5:47

Ознака: синофарм

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за...

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека доколку сакале можеле да сокријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни го вратила платениот капар. -...

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак наведуваат дека Договорот не...

Орбан се вакцинираше со кинеската вакцина

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, прими вакцина против коронавирус, што ја изработи кинеската компанија „Синофарм“. „Вакциниран“, објави Орбан на својот Фејсбук профил, заедно со видеото во...

Вакцината на „Синофарм“ покажува ефикасност од 72,51 проценти против ковид-19

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во текот на третата фаза...

Унгарија е прва земја од ЕУ во која стигнаа кинеските вакцини

Авион со 550.000 дози вакцини од кинеската државна компанија „Синофарм“ денеска слета во Будимпешта од Пекинг. Станува збор за испорака доволна за вакцинација на 275.000...

Министерството за здравство го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

Министерот за здравство, Венко Филипче, го потпиша договорот за набавка на вакцини против ковид-19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со договорот, Македонија од кинеската компанија обезбедува...

Кинеската вакцина утре пристигнува во Србија

Првите количини на кинеската вакцина против коронавирусот на компанијата „Синофарм“ утре ќе пристигнат во Србија, објавија повеќе српски медиуми. „Новости“ пишува дека Агенцијата за лекови...

Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе...

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за општа употреба

Кина ја одобри својата прва вакцина против коронавирус за општа употреба на државната компанија „Синофарм“, соопшти кинеската Национална управа за медицински производи. Станува збор за...

Вакцината на „Синофарм“ има ефикасност од 79,3 проценти

Кинеската компанија „Синофарм“ објави дека прелиминарните податоци од клиничките испитувања на нејзината вакцина против коронавирус покажале ефикасност од 79,3 проценти, со што Пекинг се...